Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1040
_Nowe, Rośliny – Opisy

Dischidia – Opięta

Rząd: toinowce (Apocynales Bromhead, 1838)

Rodzina: toinowate (Apocynaceae A.L. de Jussieu, 1789)

Najpopularniejsze gatunki:
Dischidia nummularia (Opięta okrągłolistna) – w warunkach naturalnych epifit porastający drzewa. Liście drobne.
Dischidia ovata – niewielkie pnącze, posiadające biało unerwione liście.
Dischidia oiantha – drobne pnącze. Dostępna jest też odmiana variegata.
Dostępne na rynku rośliny to często mieszańce gatunkowe bardzo trudne do rozpoznania.

Opis:
Rośliny z tego rodzaju są bardzo blisko spokrewnione z rodzajem Hoya, wiele gatunków trudno przydzielić do odpowiedniego rodzaju, najłatwiejszym sposobem odróżnienia roślin z tych dwóch rodzajów jest kształt kwiatów. Wyjątkiem jest Hoya manipurensis która pomimo kwiatów typowych dla rodzaju Dischidia przydzielon jest do Hoya
Opęty to epifityczne pnącza w bardzo dużej mierze zamieszkujące Filipiny.
Większość gatunków z tego rodzaju w naturalnym środowisku żyje w symbiozie z mrówkami. Liście wielu gatunków tworzą idealne schronienie dla nadrzewnych kolonii mrówek. W przypadku kilku gatunków min. D. major wytwarzane są specjalne liście w kształcie koszyczków przeznaczonych wyłącznie dla mrówek.
Opęty wytwarzają korzenie na całej długości łodygi którymi przytrzymują się powierzchni.

Stanowisko:
Opięty dobrze czują się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Stanowisko jasne ale w przypadku wielu gatunków nie z bezpośrednim dostępem do słońca. Trzymane w zbyt ciemnych warunkach mogą nie zakwitnąć. Wilgotność na wysokim poziomie, ponad 70%. Doskonale nadają się do wiszących koszyków czy posadzone bezpośrednio na gałęziach, pniach czy korku.

Temperatura:
W przedziale około 24-30°C. W zbyt niskiej temperaturze rośliny z tego rodzaju mogą nie rosnąć.

Przeczytaj też  Hogna ingens

Podlewanie i nawożenie:
Zasadniczo substrat nie powinien zupełnie wyschnąć, rośliny te powinny być zraszane wodą każdego dnia dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności. Nawożenie niezbyt częste, raz na tydzień czy nawet dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Najlepiej jest stosować nawozy przeznaczone dla epifitycznych storczyków.

Szkodniki:
Nie są zbyt często atakowane przez szkodniki, najczęstszymi szkodnikami są przędziorki i wełnowce.

Podłoże:
Dla większości gatunków najlepszym podłożem jest powszechnie dostępny substrat dla epifitycznych storczyków wymieszany z mchem torfowcem.
Osobiście montuję moje opięty bezpośrednio na korku lub pniach wyłącznie pokrytych torfowcem.

Rozmnażanie:
Bardzo łatwe wegetatywnie, wystarczy podzielić pęd na mniejsze części. Ważne żeby każdy kawałek posiadał liście i korzenie.
Rozmnażanie przez nasiona również nie jest bardzo problematyczne o ile roślina zakwitnie.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu