Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
209
Rośliny owadożerne – Opisy

Capsella bursa-pastoris – tasznik pospolity

Capsella bursa pastoris – tasznik pospolity

Roślina pseudoowadożerna

Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris) zwany czasem „chlebkiem” lub „tobołkami pastuszymi” to pospolita roślina  jednoroczna lub dwuletnia należąca do rodziny kapustowatych (krzyżowych). Roślinę, chwast, spotkamy praktycznie w każdym zakątku Polski. Rośnie przy drogach, na podwórzach, ogródkach, ugorach. Roślina azotolubna.

Capsella tworzy przyziemną rozetę  liściową z której centrum wyrasta wzniesiona, 20-50 cm, pojedyncza lub rozgałęziająca się łodyga. Liście tasznika mogą przyjmować różnorodny kształt który zależy od warunków środowiska. Najczęściej liście są  pierzaste choć mogą być  ząbkowane lub całobrzegie. Liście łodygowe są mniejsze, siedzące.

Kwiaty tasznika są białe, drobne i tworzą grono w górnej części łodygi. Roślina kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Owocem jest trójkątna, odwrotnie sercowata płaska łuszczyna.

Tasznik to roślina lecznicza pomocna przy tamowaniu małych krwotoków z przewodu pokarmowego, układu moczowego i nosa, a u kobiet do leczenia krwotoków z macicy i przy obfitych menstruacjach. Nasiona, liście i korzeń są jadalne. W niektórych krajach uchodzi za przysmak.

Choć sama roślina nie przejawia skłonności mięsożernych to jej nasiona w pewnych warunkach stają się aktywnie wabiącą , śmiertelna pułapką. Dojrzałe nasiona przy styczności z wodą tworzą kleistą, dość skutecznie wabiącą drobne, wodne owady, otoczkę. Ofiary które znajdą się zbyt blisko przyklejają się do nasiona i giną. Gdzie nie gdzie pojawiają się wzmianki o prawdopodobnej aktywności proteazy (enzym) i/lub substancjach aktywnie wabiących lub zabijających owady jednak nie są to jednoznaczne dowody. Dodatkowo problemem jest określenie przydatności  domniemanej mięsożerności roślinie. Przypuszcza się, że gnijące ciała owadów  mogą służyć jako nawóz dla kiełkującego nasienia. Nasiona tasznika są na tyle skutecznymi pułapkami, że ludzie podejmowali się prób  kontroli ilości owadów po przez rozrzucanie po zbiornikach wodnych nasion tej że rośliny.

Przeczytaj też  Catopsis berteroniana - katopsis

Marrom

Opracowano na podstawie
http://www.sarracenia.com/faq/faq5680.html http://en.wikipedia.org/wiki/Shepherd%27s_purse
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tasznik_pospolity
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Capsella_bursa-pastoris.htm

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu