Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
1451
Ogrody zoologiczne

Australia Zoo – Beerwah – Australia

Kiedy byłem dzieckiem, uwielbiałem oglądać programy przyrodnicze wszelkiej maści. Największą przyjemność sprawiało mi jednak oglądanie programów z Łowcą krokodyli –  Stevem Irwinem. Emocjonowałem się zmaganiami Steve’a z krokodylami, a także innymi dzikimi zwierzętami w zależności od tematyki programu. Muszę przyznać że te programy zaszczepiły we mnie zainteresowanie zwierzętami egzotycznymi i dzięki nim dzisiaj dalej jestem pasjonatem i hodowcą. W końcu udało mi się być w miejscu, które zawsze było dla mnie czymś odległym, niemożliwym do zwiedzenia i zobaczenia na własne oczy. A jednak marzenia spełniają się.

Australia Zoo w Beerwah –  Home of the Crocodile Hunter

Do Australia Zoo dostaniemy się drogą Steve Irwin Way, która została nazwana na cześć Łowcy krokodyli. Z Brisbane można dojechać również koleją, tylko 35 minut podróży.

Duch Steva Irwina czuć tutaj na każdym miejscu, wszędzie widnieją zdjęcia archiwalne z Łowcą krokodyli, z wypraw po australijskim outbacku i nie tylko. Już na starcie po przejściu kilkudziesięciu metrów postawiono pomnik całej rodziny Irwinów.

W pobliżu wejścia zobaczymy wiele wybiegów z krokodylami, żółwie olbrzymie (Aldabrachelys gigantea), żółwie wężoszyje Chelodina expansa  oraz m.in. diabły tasmańskie (zacieniony pawilon, do podglądania życia nocnego diabłów) [mapa punkt 19], wybieg dla dingo [mapa punkt 22], pawilon z koalami (były bardzo blisko, wiele samic z uroczymi młodymi koala) [mapa punkt 24]. Kierując się natomiast główna drogą trafimy do Crocoseum [mapa punkt 29], czyli stadionu z basenem wodnym na 5,000 miejsc. Codziennie w samo południe odbywają się pokazy z udziałem różnej maści ptactwa (m.in. papugi, kondory) oraz krokodyli. Znajduje się tutaj również restauracja, punkt informacyjny, sklep z pamiątkami, plan fotograficzny dla chętnych na zdjęcia z koala za opłatą, a także tablica pamiątkowa ze zdjęciami archiwalnymi Irwinów, a także materiałami z gazet.

Całe Zoo podzielone jest na terytoria odpowiadające kolorom: khaki, czerwony, zielony, brązowy a także obszary tematyczne południowo-wschodnia Azja, Afryka (nie tak dawno otworzona) i mokradła (Wetlands). W kilku jeszcze miejscach oprócz Crocoseum znajdziemy trybuny dla ludzi, na zbliżające się pokazy np w Tiger Temple [mapa punkt 38] oraz na terytorium krokodyli [mapa punkt 21 (?)]. Na pokaz z tygrysem udało trafić się zupełnie przypadkowo. Ogólnie lista pokazów na stronie przedstawia raczej stały harmonogram, na miejscu sytuacja wyglądała inaczej, na ulotce było napisane gdzie i o której dany pokaz.

W pawilonie z wężami Australli (Mapa punkt 45) znajdziemy najbardziej jadowitego na świecie tajpana pustynnego (Oxyuranus microlepidotus), a także Pseudonaja textilisPseudechis porphyriacus. Możemy również obserwować dusiciele m.in. Morelia viridis (pyton zielony), Liasis fuscus, Morelia spilota, Aspidites ramsayi (Woma), Antaresia maculosa (pyton plamisty).

Przeczytaj też  Kolmården Zoo - Szwecja

Następnie możemy obserwować wybieg dla wombatów [mapa punkt 43] oraz drapieżne ptaki w wielkiej wolierze [mapa punkt 42].

Ciekawie zrobione są wybiegi dla ptactwa [mapa punkt 41], wchodzimy do wielkiej woliery, w której znajdują się głównie papugi (jedna mnie rozbawiła, bardzo umiejętnie radząc sobie z fistaszkiem), a także różne rodzaje ptaków [mi.n Lonchura castaneothorax, krasnogonek oliwkowy (Neochmia ruficauda), figojad zielonkawy (Sphecotheres viridis), amadyna wspaniała (Erythrura gouldiae) altannik fioletowy (Ptilonorhynchus violaceus)].

Na wybiegu dla kangurów rudych (Macropus rufus) [Mapa 39] możemy podejść do kangurów i dotknąć ich, a także zrobić sobie z nimi zdjęcie. Za dodatkową opłatą można kupić specjalną karmę, którą kangury te uwielbiają. Wybieg obok  [Mapa 35] znajdują się koale, w dzień leniwie wypoczywają na drzewach eukaliptusowych. W wyznaczonym miejscu można zrobić sobie zdjęcie ze śpiącą koalą i to z bardzo bliska (tutaj nie można brać koala na ręce).

Następnie udaje się do terytorium brązowego w której można obserwować ptactwo bagienne oraz Emu.

W Tiger Temple [Mapa punkt 38] odbywają się pokazy z tygrysem.

W najpóźniej do tej pory otwartej części zoo – Afryka, na olbrzymim wybiegu możemy obserwować żyrafy, zebry oraz nosorożce. Trzeba przyznać że te pokaźnych rozmiarów zwierzęta mają na prawdę komfortowe warunki. Dla leniwych, powrót do pozostałych części zoo za pośrednictwem transportu grupowego do wejścia zoo.

Jeśli ktoś jest leniwy i nie chce wracać na piechotę po części Afryka, może załapać się na odjazd samochodzika transportującego do wejścia.

Australijskie agamy wodne (Intellagama (Physignathus) lesueurii) można napotkać prawie na każdym kroku, dowiedziałem się od opiekunów iż podzieliły sobie ZOO na części, a samce zawzięcie walczą o każdy skrawek swojego terytorium.

W planach rozwoju jest budowa kolejnych obszarów tematycznych poświęconych faunie Azji, Madagaskaru, Ameryki. Tereny do zagospodarowania olbrzymie. Za 5-10 lat ten ogród może być faktycznie gigantyczny.  Już w tej chwili ogród jest całkiem spory i zwiedzenie całego zajmuje cały dzień. W przyszłości turyści i miłośnicy zoologi będą tutaj musieli przyjeżdżać na kilka dni.

Podsumowując Australia Zoo to miejsce w którym zwierzęta mają idealne warunki do hodowli i rozrodu. Tutaj nie liczy się to żeby zwierzęta były zawsze na widoku dla zwiedzających, tylko aby czuły się komfortowo i miały miejsca w których mogą mieć odrobinę prywatności. Wielu okazów nie udało mi się dostrzec, były pochowane.

Jeśli ktoś chciałby dostać się do Australii na studia, pozwiedzać, kto wie może i pracować na fermie krokodyli, na studia, to zapraszam do blog o Australii i Nowej Zelandii i kontakt przez formularz.

Crickey!

Mapa Australia Zoo w Beerwah

Mapa - Australia Zoo w Beerwah
Mapa – Australia Zoo w Beerwah

 

Lista pokazów w Australia Zoo w Beerwah

Godzina Opis programu
10:00 Program dla dzieci z udzialem Bindi Irwin
10:00 Rozmowy z opiekunami nt karmienia żółwi olbrzymich
10:30 Pokaz z udziałem wydr
12:00 Pokaz główny w Crocoseum nt ochrony przyrody, z udziałem ptaków i krokodyli
13:30 Rozmowy z opiekunem nt koala i ich nawyków
14:30 Karmienie krokodyli, każdego dnia inny krokodyl
15:00 Pokaz z udziałem ptaków drapieżnych
Przeczytaj też  ZOO Praga - Czechy

Charakter poglądowy z listopada 2014 roku, w trakcie trwania mojej wizyty jednak, na ulotkach był odmienny plan.

Aktualny plan na stronie:  http://www.australiazoo.com.au/visit-us/show-times/

 

W liczbach Australia Zoo w Beerwah

  • Powierzchnia: 40 ha
  • Liczba zwierząt: ponad 1,000

 

Cennik Australia Zoo w Beerwah

  • Wejście jednorazowe – osoba dorosła: 59$
  • Wejście dwudniowe – osoba dorosła: 87$
  • Wejście całoroczne – osoba dorosła: 99$

 

Godziny otwarcia Australia Zoo w Beerwah

  • 09:00 – 17:00

 

Mapa dojazdu samochodem do Australia Zoo w Beerwah

GPS 26°50’12.1″S 152°57’30.5″E

Australia Zoo Google Maps Street View

 

Zdjęcia z Australia Zoo w Beerwah

 

Paweł Paprzycki

Źródła informacji i zdjęć własne, informacje w liczbach wikipedia.org;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu