Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
315
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Anthribidae – kobielatkowate

Kobielatkowate (Anthribidae, Billberg, 1820)

Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera) średnio liczna w gatunki. Na świecie opisano ich dotychczas ok. 3.000, z czego z Polski 23.

Nie należą do dużych owadów. Zakres długości ciała to 1,6 – 16 mm. Posiadają 11 lub 9 członowe, proste, buławkowate czułki. Buławka zbudowana jest z trzech członów. Głowa przypłaszczona, jest w różnym stopniu wyciągnięta w szeroki ryjek. Na jego końcu widoczne są wydatne żuwki. Na głowie para oczu złożonych, kulistych lub nerkowatych. Przedplecze szerokie, z zaokrąglonymi bokami. W pobliżu jego podstawy widoczne jest żeberko. Najczęściej jest gęsto punktowane, czasem z wgłębieniami. Pokrywy lekko wydłużone, zaokrąglone na końcach, zakrywają cały odwłok. Ich boki równoległe względem siebie. Na ich powierzchni rowki i bruzdy, często punktowanie i włoski. Druga para skrzydeł dobrze rozwinięta. Nogi długie i smukłe. Stopy pozornie czteroczłonowe, różnie wykształcone. Trzeci człon rozszerzony, czwarty (szczątkowy) zrasta się z piątym. Odwłok zbudowany z 9 segmentów. Od spodu widoczne jest 5 sternitów, ostatni tergit tworzy wyraźne pygidium. Kobielatkowate są w przeważającej liczbie roślinożercami. Ich larwy prowadzą skryty tryb życia, żerując na gnijących szczątkach roślinnych lub na grzybach, żywych roślinach i w nasionach. Niektóre larwy są drapieżne. Przepoczwarczają się w glebie wczesną wiosną, zimują jako larwy w kolebkach. Dorosłe osobniki odżywiają się podobnym pokarmem jak stadia niedojrzałe. Przedstawiciele: kobielatka (Platystomos albinus), płaskoryjek (Platyrrhinus resinosus).

Przeczytaj też  Leiodidae - grzybinki


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu