Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
133
Bougainvillea glabra - bugenwila gładka Rośliny – Opisy

Bougainvillea glabra – bugenwila gładka, kącicierń gładki

Bougainvillea glabra – bugenwila gładka, kącicierń gładki

Bougainvillea x buttiana
Jest to pnącze pochodzące z Brazylii, bardzo łatwo można je jednak spotkać w zachodniej Europie (bardzo pospolita jest np. we Włoszech). Jej ozdobą – podobnie jak u poinsencji – nie są kwiaty a kolorowe przykwiatki, które przy odpowiednim podlewaniu i nawożeniu mogą utrzymywać się przez cały okres wzrostu. Starsze pędy mogą wytwarzać ciernie. Najczęściej spotykaną odmianą barwną jest odmiana fioletowa, ale przykwiatki mogą być też bladofioletowe, białe, malinowe, łososiowe lub zielonkawe.
Nasłonecznienie
Wymagają bardzo jasnego stanowiska – bez obaw możemy ją stawiać na południowych oknach.
Podlewanie
Kompost powinien przeschnąć pomiędzy jednym a drugim podlewaniem, trzeba jednak uważać, gdyż pączki i kwiaty są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Zimą podlewamy bardzo oszczędnie.
Wilgotność otoczenia
Roślinę powinno się zraszać, ale dopóki nie wyschnie nie powinno się wystawiać jej na działanie promieni słonecznych.
Temperatura latem
Od 13 do 21 stopni.
Temperatura zimą
Bugenwilla wytrzyma minimum 7 stopni.
Nawożenie
Roślina jest dość żarłoczna i powinno się ją dość często nawozić nawozem rozcieńczonym o połowę. Niedożywiona roślina będzie gubiła pączki i kwiaty.
Przesadzanie
Przesadzamy na wiosnę.
Rozmnażanie
Z kawałków pędów. Najczęściej różne pozycje podają, że robimy to w podgrzewanej mnożarce i wtedy jest to łatwe, ale z doświadczenia wiem, że najstaranniej pielęgnowane sadzonki potrafią się zmarnować, a przyjmują się niekiedy trzycentymetrowe kawałki pędów wetknięte „od niechcenia” do doniczki z inną rośliną.
Kwitnienie
Kwiaty są malutkie i bladożółte. To co najczęściej bierzemy za kwiaty to w rzeczywistości kolorów przykwiatki, które przejęły wabiące funkcje płatków.
Uwagi
W czasie okresu spoczynku roślina może zgubić liście. Nie należy się tym przejmować, gdyż jest to normalne. Roślina bardzo dobrze znosi przycinanie, można ją hodować w formie drzewka. Nadaje się też na bonsai. Latem można wystawić ją na dwór.
Problemy
Raczej nie sprawia problemów. Starsze pędy wymagają podparcia. Jeśli roślina nie kwitnie czasem pomaga niewielkie przycięcie.
Stopień trudności uprawy
Jest to roślina o średniej trudności hodowli.
Wysokość
3 metry.
Szerokość
3 metry.

Przeczytaj też  Syngonium - zroślicha

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu