Modliszka osiąga imponujące rozmiary, a przy tym posiada piękne skrzydła, których pierwsza para jest łososiowa, natomiast na drugiej widoczne są pojedyncze opalizujące plamy przypominające wyglądem pawie oko. Właśnie stąd wzięła się angielska nazwa gatunku Peacock mantis.
Występowanie:
Północna Birma, Tajlandia
Wielkość:
Samiec: 7,5cm
Samica: 10cm
Długość życia/liczba wylinek:
Samiec: 10 miesięcy (6 miesięcy jako imago) / 9 wylinek
Samica: 14 miesięcy (7-8 miesięcy jako imago) / 9 wylinek
Uwagi:
Modliszki osiągają imponujące rozmiary, jednak pomimo tego sprawnie poruszają się po gładkich powierzchniach nawet takich jak szkło. Z tego względu należy ostrożnie postępować z dorosłymi, najedzonymi samicami, szczególnie takimi, które szykują się do złożenia ooteki. Odwłok takiej samicy jest bardzo duży oraz przy tym delikatny- jeśli modliszka spadłaby z dużej wysokości (np. z ręki), wówczas odwłok może pęknąć, co jest równoznaczne ze śmiercią owada. Ponadto gatunek należy do bardzo agresywnych. Zaniepokojone przyjmują pozycję defensywną i w przypadku imago, prezentują piękne skrzydełka. Wnętrze pierwszej pary, jak już wcześniej wspomniano, ubarwione jest na kolor łososiowy. Na drugiej parze widoczne są piękne pawie oka, opalizujące na kolor czarno-fioletowy. Ponadto samice wykazują rzadko spotykają zdolność- pocierając o odwłok skrzydłami, potrafią wydawać szeleszczące dźwięki, które służą między innymi odstraszaniu napastników. Młodsze stadia rozwojowe są bardziej „pospolite”, gdyż ubarwione są jednolicie na kolor brązowy.
Trudność hodowli:
P. pinnapavonis to dużych rozmiarów modliszka, która wymaga sporo miejsca. Ponadto z uwagi na wyjątkową agresywność samic, rozmnożenie może stanowić kłopot.
Hodowla
Temperatura:
Dzień: 25-28°C
Noc: 20-24°C
Wilgotność:
Dzień: 50-70%
Noc: 60-80%
Wskazówka: Pojemniki/terraria hodowlane należy spryskiwać raz dziennie lub co drugi dzień.
Terrarium:
Wielkość: Dla imago co najmniej 20x20x30 cm (szerokość x głębokość x wysokość). Dla postaci larwalnych dowolne mniejsze pojemniki, których wysokość będzie stanowiła co najmniej dwukrotność długości modliszki.
Wystrój: Gałązki o większej i mniejszej średnicy, suche liście, na ściankach prasowany korek
Podłoże: ręczniki papierowe, torf, piasek, mieszanki torfu i piasku.
Pokarm:
Owady latające i biegające: świerszcze, karaczany, koniki polne, małe szarańcze, muchy motyle, ćmy. Małe larwy można karmić także Drosophila melanogaster i Drosophila hydei.
Hodowla grupowa:
Tak, do stadium L4.
Rozmnażanie
Kokon. Fot. Piotr Hołoweńko
Kokon. Fot. Piotr Hołoweńko
Dymorfizm płciowy:
Samiec: 8 segmentów na spodzie odwłoka, smukły pokrój ciała, imago mniejsze, czułki i skrzydła dłuższe, brzeg przedplecza brązowy.
Samica: 6 segmentów na spodzie odwłoka, imago o dużym odwłoku, czułki krótsze, skrzydła są zredukowane, sięgają do 3/5 odwłoka.
Dojrzałość płciowa:
Samiec: 2 tygodnie po linieniu na imago
Samica: 3 tygodnie po linieniu na imago
Czas kopulacji:
Maksymalnie kilkanaście godzin
Ooteka:
Pierwsza: po 4-8 tygodniach od wylinki imaginalnej
Kolejne: co ok. 4 tygodnie
Liczba: maksymalnie 5
Wygląd: eliptyczne, jasnobrązowe i miękkie, szew położony równolegle do osi i wypukły, długość ok. 5-6 cm