Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
30967
Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – pytania

14. W jaki sposób ogrzewać terrarium dla węża?

Gady są zwierzętami zmiennocieplnymi. Ważne dla wielu gatunków jest, by temperatura nocna i dzienna różniły się między sobą. Temperatura w ciągu dnia powinna być wyższa. Dodatkowo, instalując źródło/a ciepła należy pamiętać, by temperatura w całym terrarium nie była jednakowa. Ważne jest, żeby w jednym miejscu była ona wyższa i stanowiła maksymalną temperaturę podaną w opisie gatunku, a w innym niższą, minimalną temperaturę dnia. W nocy ogrzewanie lub jego brak dostosowujemy do wymagań konkretnego gatunku i warunków panujących w pomieszczeniu. Konieczność instalacji ogrzewania nocnego oraz zakresy temperatur i temperatury minimalne podane są w opisach gatunków.

Przy instalowaniu ogrzewania w terrarium należy zwracać baczną uwagę na to, żeby źródło ciepła, nie zagrażało naszemu pupilowi. Dawniej często stosowało się zwykłe żarówki o odpowiedniej mocy umieszczone poza terrarium, lub w nim, ale odpowiednio zabezpieczone. Można też korzystać z żarówek typu DayGlo. Jako nocny podgrzewacz można stosować promienników podczerwieni, lub żarówki ceramiczne, które też trzeba zabezpieczyć przed gadem. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie terrariów za pomocą żarówek powoduje osuszanie sie powietrza. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe w postaci kabli grzewczych. Przy ich instalacji pamiętajmy jednak o tym, by znajdowały się poza zasięgiem węża, który często zakopuje się w podłożu. Układając kabel należy uważać, by fragmenty przewodu nie stykały się ze sobą, gdyż czasem prowadzi to do stopienia osłonki i zwarcia, najlepszym sposobem zabezpieczenia kabla będzie nakrycie go kaflami ceramicznymi i zabezpieczenie rogów oraz łączeń sylikonem. Czasem stosuje się również maty grzewcze, które układa się pod terrarium. Stosowanie ogrzewania podłogowego ułatwia wężowi proces trawienia, gdyż wąż jest głownie ogrzewany od strony brzucha. Do wszystkich urządzeń ogrzewających należy dokupić termoregulator, który jest ogromnym ułatwieniem przy utrzymywaniu właściwej temperatury.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu