Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
16753
Hodowle karmowe

Muchy – hodowla karmowa

Hodowla karmowa much

Muchy są pokarmem najłatwiej dostępnym i możliwym do zdobycia, ze wszystkich owadów karmowych. Jednak do karmienia zwierząt nie należy łapać much wolno żyjących, ponieważ są nosicielami bardzo dużej liczby zarazków, bakterii i chorób, groźnych dla zwierząt, a także dla człowieka, ponieważ owady te żerują na wszystkim co nadaje się dla nich do jedzenia oraz gdzie mogą złożyć jaja, a więc w śmietnikach i wysypiskach śmieci, odchodach, nawozach organicznych (obornik), ciałach martwych zwierząt, itp. Larwy much można bez problemów, w przeciwieństwie do mączników i świerszczy, kupić w każdym sklepie zoologicznym i wędkarskim, są tam sprzedawane pod nazwą „białe robaki”, jako przynęta na ryby. Najczęściej są to larwy much z rodziny plujkowatych (Calliphoridae) lub muchy domowej (Musca domestica). Larwy te są tłuste, o barwie białawej, jasnokremowej, różowawej lub żółtawej, w zależności od gatunku, fazy rozwoju i pobieranego pokarmu. Kształt podłużny, walcowaty. Sprzedawane są najczęściej w plastikowych pudełkach różnej wielkości, w trocinach lub innym substracie. W ciągu swojego rozwoju kilkakrotnie linieją, a trwa on od kilku dni do kilku miesięcy i jest uzależniony od temperatury (im wyższa temperatura, tym larwy rozwijają się szybciej). Aby z larw można było uzyskać muchy do skarmiania, pojemnik z larwami ustawić należy w ciepłym miejscu (wystarczy temperatura pokojowa). Po kilku dniach zaczną one zamieniać się w poczwarki, które są czerwono lub różowo-czarne i nie poruszają się. Nie można jednak ich tak zostawić, gdyż przeobrażone owady dorosłe uciekną, dlatego muchy w stadium poczwarek należy włożyć lub wstawić razem z pojemnikiem do terrarium, z danym gatunkiem zwierzęcia dla którego przeznaczone są owady. Zwierzęta nie będą jadły poczwarek, ale muchy, które się z nich przeobrażą. Gdy „wylęgną” się wszystkie muchy, poczwarki należy usunąć z terrarium. Aby mieć zapas owadów, a nie zakładać ich hodowli, tylko część larw można przeznaczyć w celu przeobrażenia, a pozostałą resztę przechowywać w lodówce, w „najcieplejszym” miejscu (temp. 2-4°C), na później. Można je tam trzymać nawet kilka miesięcy. Muszą być jednak zachowane pewne warunki: – larwy muszą być suche – przechowywane bez dostępu powietrza Larwy najpierw należy lekko schłodzić, a dopiero potem osuszyć i odpowiednio zapakować w celu ich dłuższego przechowywania. Przetrzymywanie larw much w niskich temperaturach bardzo spowalnia ich procesy życiowe, prawie do zera i powoduje zapadanie ich w letarg – w podobny sposób można przechowywać również inne owady karmowe, takie jak świerszcze, szarańcze, mączniki).

Przeczytaj też  Karaczany - hodowla karmowa

Hodowla

Można także założyć własną hodowlę much, zarówno w celu otrzymania osobników dorosłych jak i larw. Najpierw należy przygotować odpowiednie pomieszczenie, może nim być duży słoik lub inny szklany pojemnik, zakryty bardzo drobną siatką lub gęstą gazą. Na dno wsypać można trochę mieszanki piasku i torfu, tylko w celu utrzymania właściwej wilgotności. Do tak przygotowanego pomieszczenia (pomieszczeń) włożyć należy poczwarki much (patrz wyżej). Gdy wylecą z nich muchy na dno trzeba położyć kawałek mięsa, do którego owady składać będą jaja, z których następnie wylęgną się larwy, o długości 2mm, które szybko rosną i po osiągnięciu ok. 15 mm długości, przeobrażą się w poczwarki, itd. Owady dorosłe karmi się także różnego rodzaju odpadkami, zawierającymi dużo cukru (owoce, gotowane warzywa, słodycze, itp.) Samice są większe od samców (muchy domowej mają 7,5 mm długości). Dorosłe larwy mierzą ok. 10 – 20 mm (w zależności od gatunku).

Skarmianie

Do karmienia zwierząt nadają się zarówno larwy much jak i owady dorosłe. Jednak larwy nie mogą być podawane małym i młodym jaszczurkom (są zbyt tłuste i ciężkostrawne, mogą też u niektórych, uszkodzić przewód pokarmowy – jelita, żołądek), ale większym osobnikom można podawać sporadycznie, od czasu do czasu, np. raz na 2-3 tygodnie kilka sztuk. Larwy nie mogą być absolutnie karmą podstawową. Zdecydowanie lepiej jest karmić gady i płazy dorosłymi muchami, po przeobrażeniu. Muchami można karmić takie zwierzęta terraryjne jak: płazy (rzekotki, ropuchy, żaby, traszki, i inne), jaszczurki (gekony, scynki, agamy, kameleony), wszystkie gatunki pająków, modliszki oraz ewentualnie, czasami, żółwie wodne.

Przeczytaj też  Szarańcze - hodowla karmowa

Uwagi dotyczące hodowli

Własna hodowla much jest nie polecana ze względu na bardzo nieprzyjemny zapach wydzielany przez larwy oraz rozkładające się mięso, które jest dla nich pożywką, a także dlatego, że efekty hodowli są często niezadowalające, dlatego też, lepiej jest kupować larwy w sklepach i doprowadzać je do przeobrażenia.

 

Opracował Łukasz Rożański

Jedno przemyślenie na temat Muchy – hodowla karmowa

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu