Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
3701
Agamowate, Jaszczurki – Opisy

Bronchocela jubata

Bronchocela jubata – agama

Bronchocela jubata (Dumeril i Bibron, 1837) to nadrzewna agama o bardzo delikatnej i szczupłej budowie ciała. Charakteryzuje się smukłym ciałem i bardzo długim ogonem, mogącym stanowić ponad 2/3 długości całego ciała. Dorosłe osobniki osiągają ok 50-55 cm długości. Tułów silnie spłaszczony i stosunkowo wysoki. Kończyny długie i smukłe o bardzo wydłużonych palcach na dłoniach i stopach. Głowa niska, wydłużona o spiczastym pysku. Worek skórny na podgardlu dobrze wykształcony, duży zwłaszcza u samców. Na karku oraz przedniej części grzbietu grzebień utworzony z ostrych, lancetowatych łusek, które nie są jednak zbyt sztywne. Największe łuski znajdują się bezpośrednio za głową i zmniejszają się w stronę ogona. Ciało pokryte szorstkimi, zachodzącymi na siebie łuskami z wyraźnym kilem. Ubarwienie osobników obu płci zdominowane jest przez różne odcienie zieleni. Na jasnozielonym tle widoczny jest nieregularny deseń z ciemniejszych, oliwkowych lub brązowo-zielonych pręg. Wierzch i boki głowy są brązowo-zielone. W przedniej części ciała, na pysku, policzkach i w okolicach barków często występują bladozielone, jasne plamy. Łuski w okolicach pyska niekiedy są żółtawe lub kremowe. Podgardle i podbrzusze bladozielone i jednolite. Grzebień karkowy u niektórych osobników żółtawy. Ogon jest zielony u nasady i ciemnieje ku końcowi. Na tylnej połowie ogona często występują białe lub kremowe plamki. Osobniki młode są ubarwione podobnie jednakże deseń plam i cętek jest niewidoczny lub zaznaczony bardzo słabo.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Green Crested Lizard, Maned Forest Lizard

Podgatunki

Brak wyróżnionych podgatunków.

Długość życia

Ok 10 -15 lat

Występowanie

Filipiny, Indie, Indonezja, Kambodża, Tajlandia

Aktywność

Dzienna

Przeczytaj też  Varanus mertensi - waran Mertensa

Odmiany

Brak.

Wygląd

Wygląd samca

Osobniki obu płci wyglądają podobnie, dymorfizm płciowy nie jest zbyt wyraźnie zaznaczony. Samiec zazwyczaj jest nieco masywniejszy o większej głowie i wyższych łuskach w grzebieniu karkowym. Worek podgardzielowy jest większy. Deseń plam na ciele podczas okresu godowego staje się bardziej kontrastowy i widoczny. Agama ta charakteryzuje się znacznie niższym poziomem agresji wewnątrzgatunkowej w porównaniu z pokrewnymi gatunkami. Walki między samcami niemal zawsze mają charakter ściśle zrytualizowany i bardzo rzadko dochodzi do agresji fizycznej.

Wygląd samicy

Samica wyglądem jest zbliżona do samca. Zazwyczaj samice są nieco mniejsze i mniej masywnie zbudowane.

Cechy szczególne

Przedstawiciele rodzaju Bronchocela wykazują bliskie pokrewieństwo z agamami z rodzaju Calotes. Przed długi czas były nawet umieszczane przez systematyków w tym samym rodzaju. Jednakże na podstawie charakterystycznych cech morfologicznych ostatecznie rozdzielono je na dwa rodzaje.

Bronchocela jubata wykazuje znacznie mniejszą aktywność ruchową w porównaniu do spokrewnionych agam z rodzaju Calotes. Większość czasu pozostaje nieruchomo wśród konarów czatując na owady. Atakują zdobycz która nieopatrznie zbliży się w bezpośrednie sąsiedztwo. Długie kończyny i ogon ułatwiają tym gadom utrzymywanie równowagi oraz wspinanie się nawet wśród bardzo cienkich gałęzi.

Biotop

Bronchocela jubata zasiedla przede wszystkim lasy tropikalne, zawsze w pobliżu źródła wody. Niekiedy spotykana jest również w zaroślach powstałych po wykarczowaniu lasu a także na obszarach uprawnych, zwłaszcza w sadach i ogrodach. Prowadzi głównie nadrzewny tryb życia, chociaż niekiedy poszukuje pokarmu również wśród niskiej roślinności i traw. Najczęściej przebywa w koronach drzew i wybiera gatunki roślin o bardzo gęstych i licznych gałęziach, które stanowią naturalną ochronę przed drapieżnikami. Unika obszarów na których roślinność zrzuca liście w okresie suchym, najczęściej można ją spotkać w rejonach w których roślinność pozostaje zielona przez cały rok.

Temperatura

W dzień 24-26°C, pod promiennikiem do 30°C. W nocy nie mniej niż 20°C.

Wilgotność

70-80% w dzień, do 90% w nocy.

Terrarium

Terrarium dla tych agam powinno mieć charakter tropikalny, z dużą ilością konarów do wspinaczki. W centralnej części zbiornika najlepiej ułożyć dobrze widoczny i odsłonięty konar, który będzie stanowił grzędę dla osobnika dominującego oraz centrum zachowań społecznych w przypadku hodowli kilku osobników. Jak najbardziej wskazane jest umieszczenie w terrarium roślinności tropikalnej, która będzie upodobniała warunki hodowli do warunków naturalnych. Roślinność będzie pomagała utrzymywać odpowiedni mikroklimat a jednocześnie będzie stanowić schronienie dla zwierząt. Jaszczurki te bardzo źle znoszą brak zielonych roślin, gdyż przyzwyczajone są do przebywania wśród zielonych przez cały rok liści. Brak tego typu wystroju powoduje u gadów apatię, brak apetytu niekiedy prowadzi do śmierci w wyniku stresu. Wodę spijają niemal wyłącznie z dużych liści oraz konarów. Przy wyborze roślin należy zachować ostrożność aby nie umieścić żadnych roślin trujących. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie sztucznej, zielonej roślinności o miękkich i pozbawionych ostrych krawędzi elementach. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie części ścian w terrarium matami korkowymi lub kokosowymi. Będą one stanowiły dodatkową przestrzeń do wspinaczki a także ograniczą ryzyko wystąpienia kontuzji powstałych prze zderzeniu z twardymi ścianami. Agamy te wymagają wysokiej wilgotności dlatego bardzo ważne jest aby umieścić wewnątrz terrarium niezbyt głęboki zbiornik z wodą. W naturze rzadko korzystają z naziemnych źródeł wody, w niewoli jednak chętnie zażywają kąpieli. Oprócz tego konieczne jest regularne spryskiwanie terrarium wodą.

Przeczytaj też  Eumeces schneideri - scynk berberyjski

Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika minimalnie 60x60x90 cm. Wielkość terrarium dla haremu 80x80x100 cm.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny. Stosujemy UVB 5%.

Żywienie

Odżywiają się różnorodnymi owadami jednak w naturze najchętniej polują na motyle, ćmy, ważki oraz chrząszcze. Sporadycznie uzupełniają jadłospis kolorowymi płatkami kwiatów i owocami. W niewoli trzeba podawać im pokarm jak najbardziej urozmaicony, różne gatunki świerszczy i karaczanów, mole, ćmy, plankton łąkowy z obszarów czystych ekologicznie. Unikamy podawania larw chrząszczy ze względu na niską wartość odżywczą.

Rozmnażanie

Niewiele wiadomo na temat rozmnażania tego gatunku w niewoli. Samica po kopulacji schodzi na ziemię i wyszukuje miejsce o piaszczystym podłożu w bezpośrednim sąsiedztwie drzew lub krzewów. Często na gniazda wybierają śródleśne ścieżki zwierząt. Lęg jest nieliczny, samica składa 2-5 jaj. Inkubacja trwa około 7 tygodni.

Zimowanie

Brak danych.

Uwagi

Niemal wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z odłowu, dlatego po ewentualnym zakupie konieczne jest przeprowadzenie kwarantanny i odrobaczenia. Często po transporcie są silnie zestresowane i odwodnione. Ze względu na delikatną budowę ciała bardzo często osobniki z odłowu wykazuję liczne urazy mechaniczne, połamane kończyny i palce, ubytki ogona. Po aklimatyzacji jaszczurki te stosunkowo łatwo przyzwyczajają się do opiekuna, zwłaszcza samce i tracą początkową płochliwość i stają się ufne w stosunku do opiekuna. W warunkach hodowlanych rzadko rozmnażają się co spowodowane jest najczęściej tym, że łączone ze sobą osobniki pochodzą z różnych populacji u których zachowania rozrodcze mają miejsce w innym czasie. Bardzo sporadycznie dochodzi do lęgów i rozmnożenia w hodowlach amatorskich.

 

Opracowanie i źródła informacji

Źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń oraz:
1. Reptile-database.reptarium.cz
2. Smith, M A (1941) Fauna of British India. Reptilia and Amphibia.
3. Barts, M. & Wilms, T. 2003. Die Agamen der Welt. Draco

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu