Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
216
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia, Skorpiony – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia

Anafilaksja

Anafilaksja → Jest to rodzaj natychmiastowej reakcji alergicznej po ekspozycji na alergen, która może prowadzić do poważnych zaburzeń krążenia i oddychania, co może być śmiertelne. Mediatory reakcji anafilaktycznej uwalniane są z bazofili i komórek tucznych. W najgorszym wypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, w trakcie którego może nastąpić zatrzymanie krążenia i oddychania (wówczas niezbędna jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Anafilaksja może wystąpić po dostaniu się do krwiobiegu obcych białek. Takim obcym białkiem może być toksyna owadów oraz pajęczaków. Alergia na jad pszczeli nie oznacza alergii na toksynę pajęczą, ale stawia taką osobę w grupie zwiększonego ryzyka. Dlatego alergicy w kontaktach nawet ze słabo jadowitymi pajęczakami winny zachować odpowiednie środki ostrożności.

Przeczytaj też  Endemit


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu