Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1803
Sarracenia purpurea - kapturnica purpurowa Rośliny owadożerne – Opisy

Sarracenia purpurea – kapturnica purpurowa

Sarracenia purpurea – kapturnica purpurowa

Sarracenia purpurowa różni się od innych Sarracenia tym, że jej dzbanuszki nie „stoją”, ale jakby „leżą” na ziemi. Mechanizm łapania ofiar jest podobny: owady wpadają do środka dzbanuszka, gdzie zostają strawione. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest też to, że dzbanuszki nie są chronione przed wpadającą do nich wodą deszczową.

Nasłonecznienie
Ustawiamy w jasnym, bezpośrednim świetle. Mocne słońce może przypalić przykrywkę dzbanka. Należy regularnie obracać roślinę by dzbanuszki nie rosły w jedną stronę. Mniej niż osiem godzin światła dziennie spowoduje wyrastanie liści nie będących pułapkami.

Podlewanie
Wymaga stale wilgotnego podłoża. Doniczkę ustawiamy na podstawce z 2-centymetrową warstwą odwapnionej wody. Woda do podlewania roślin owadożernych powinna być miękka i pozbawiona wszelkich związków chemicznych. Najlepsza jest taka z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Na czystych ekologicznie terenach możemy też użyć deszczówki. Jeśli nie możemy zapewnić roślinom takiej wody to chociaż przegotujmy zwykłą wodę z kranu przez kilka minut pod przykryciem. Zimą podlewamy od spodu tak, aby ziemia była tylko wilgotna. Nie podlewamy od góry. Zimą podlewamy od spodu tak, aby ziemia była tylko wilgotna. Nie podlewamy od góry. Jeśli trzeba, można wlać do wnętrza dzbanuszków DESTYLOWANEJ wody.

Wilgotność otoczenia
Wysoki poziom wilgotności zapewni podlewanie, ale kapturnice lubią zraszanie. Nie róbmy tego jednak w godzinach gdy najmocniej świeci słońce i używajmy takiej wody, jakiej używamy do podlewania. Roślina wymaga dobrego wietrzenia, ale bez przeciągów.

Przeczytaj też  Cyclosternum kochi

Temperatura latem
W domu uprawiamy ją w temperaturze pokojowej. W cieplejsze dni wymaga dobrego wietrzenia bez przeciągów.

Temperatura zimą
Zimą trzymamy w 5 – 10 stopniach, choć roślina wytrzyma dużo niższe. Temperatury wyższe niż 15 stopni spowodują, że przez resztę roku roślina będzie słabo rosła.

Nawożenie
Nigdy nie nawozimy roślin owadożernych. Ich korzenie nie są przystosowane do pobierania nawozu i zbyt wysokie stężenie azotu w podłożu pali je. Roślin owadożernych nie musimy nawozić – wystarczy co jakiś czas dać im jakiegoś owada.

Przesadzanie
Roślinę przesadzamy co 2 – 3 lata do podłoża składającego się z torfu, piasku i perlitu w proporcjach 4:2:1. Nie stosujemy zwykłej ziemi do kwiatów, gdyż zawiera ona dodatek nawozu, który może spalić roślinom korzenie.

Okres spoczynku
Kapturnica wymaga okresu spoczynku. W tym czasie należy ją umieścić w pomieszczeniu, w którym będzie miała dostęp do dużej ilości światła, a w którym temperatura utrzymuje się pomiędzy 5 a 10 stopni. Roślina powinna mieć w tym czasie tylko lekko wilgotne podłoże – w żadnym wypadku nie powinna stać w wodzie. Minimalny czas okresu spoczynku to 4 do 6 tygodni, może on jednak trwać nawet trzy miesiące. Jesli nie mamy możliwości zapewnienia roślinie takich warunków musimy uciec się do jakiejś „sztuczki”. Pierwsza z nich polega na podlaniu a następnie umieszczeniu rośliny w foliowej torebce. Tak zapakowaną roślinę umieszczamy jeszcze dodatkowo w papierowej torebce i wkładamy na minimum 4 tygodnie do lodówki (ale nie do zamrażarki). Sprawdzamy raz na tydzień czy z rośliną nie dzieje się coś złego. Nie jest to idealny sposób i powinniśmy go używać jako ostateczności, ale generalnie lepszy taki niż żaden okres spoczynku. Drugi sposób to sprawdzenie temperatury na parapecie. Czasem nawet przy nowych oknach temperatura jest tam niższa – pomijając ewentualną nieszczelność okien powietrze w zetknięciu się z zimną szybą ochładza się i spływa w dół. Jeśli tak się dzieje to wystarczy nie przesadzać z kaloryferem i rośliny mogą zimować w miejscu, gdzie rosły przez cały rok.

Przeczytaj też  Furcifer minor

Rozmnażanie

  • Z nasion – nasiona powinny być zapylane za pomocą różnych genetycznie roślin, chociaż samozapylenie też daje niewielkie efekty. Uzyskane nasiona należy poddać stratyfikacji: wysiać je na lekko wilgotne podłoże do doniczki z otworami odpływowymi, wstawić tą doniczkę do nieco większej osłonki (doniczki bez otworów odpływowych), nalać na spód odrobinę wody i całość wstawić do lodówki nawet na 4 miesiące. Po tym czasie doniczkę ustawiamy w jasnym, ciepłym (około 25 stopni C) i wilgotnym miejscu. Po 2 – 3 tygodniach nasiona powinny zacząć kiełkować. Gdy młode roślinki wypuszczą kilka młodych listków możemy je poprzesadzać;
  • Sadzonki liściowe – odrywamy dorosły liść z fragmentem kłącza, a jeszcze lepiej z kilkoma korzonkami. Zanurzamy w ukorzeniaczu (jeśli ma korzenie to nie) i umieszczamy w wilgotnym podłożu. Okrywamy folią i stawiamy w jasnym, ciepłym miejscu (około 25°C). U podstawy powinny zacząć pojawiać się młode liście;
  • Młode roślinki – u podstawy kapturnic wyrastają młode roślinki, które ukorzeniamy jak sadzonki liściowe.

 

Kwitnienie
Kwiaty, pojawiające się wczesną wiosną lub w środku lata, mają około 6 cm. średnicy i rosną na 30 centymetrowych łodyżkach. Mają kształt stelażu parasolki i charakterystyczny (raczej przyjemny, ziołowy) zapach.

Uwagi
Obumierające liście należy usuwać tuż przy nasadzie. Gdy warunki hodowli pogorszą się, roślina zacznie wypuszczać wstęgowate, niemięsożerne liście. Jeśli nasz egzemplarz nie wytwarza ona wystarczającej ilości enzymów trawiennych można dolać do jego dzbanuszków wody – dobrze by było by była destylowana i o temperaturze w jakiej rośnie roślina (wystarczy zostawić butelkę z wodą obok na kilkanaście godzin). Saracenie rosną raczej szybko.

Problemy
Sarracenie – z wyjątkiem zimowania – nie sprawiają większych problemów.

Stopień trudnoœci uprawy
Jest odporną i łatwą w hodowli rośliną.

Wysokość

Szerokość
25 cm.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu