Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
3494
Chrząszcze – Opisy, Owady – Opisy

Dorcus titanus sika

Dorcus titanus sika

Wygląd

Dorcus titanus sika (Boisduval, 1835) to spory, bo dorastający do 71 mm samce, samiczki dorastają do 35 mm. Jelonek o ubarwieniu od czarnego do ciemnobrązowego. Samce mają dobrze wykształcone żuwaczki, natomiast samice bardzo zredukowane przystosowane do wgryzania się w drewno.

Występowanie

Tajwan.

Terrarium

Hodowla tego gatunku jest dosyć prosta, oczywiście przy zapewnieniu odpowiednich warunków. Polecam trzymać jednego samca z gromadką samic, ponieważ samce toczą zaciekłe walki o samice robiąc sobie krzywdę. Dla samca i dwóch samiczek wystarczy terrarium 25x25x35 cm z czego największa wartość to wysokość zbiornika, najlepiej sprawdzają się terraria otwierane z góry. Dorosłe owady chętnie zjadają banany, oraz inne słodkie owoce, nie gardzą miodem i pyłkiem pszczelim z moich obserwacji wynika, że część substancji odżywczych czerpią również z próchniejącego drewna. Jelonki rozwijają się w próchniejącym drewnie najlepiej dębu lub buku. Substrat do hodowli w całości zrobiony jest z próchna, sposób jego przygotowania poniżej. Ważną kwestią jest przygotowanie odpowiednich kawałków dębowych bądź bukowych gałęzi o minimalnej średnicy 5cm, ważne jest, aby nie były do końca spróchniałe, muszą być twarde, w mojej hodowli właśnie takie kłody zostały wybrane do składania jaj w miękkich kawałkach nigdy nie znalazłem młodych, ważne jest też, aby kłody były zaatakowane przez białą grzybnie, w nich samiczki rozpoczną składanie jaj, gałęzie całkowicie spróchniałe posłużą do wykonania substratu. Uprzednio zebrane i przycięte na jednakową długość gałązki wstawiamy do wody na 24 h a następnie wkładamy ciasno jedna obok drugiej do terrarium obsypując substratem, mocno ugniatając, ważne jest, aby wypełnić terrarium tak, aby zostało 5cm wolnej przestrzeni i gałązki wystawały około 1 cm nad substrat, dobrze jest przykryć część substratu kawałkiem kory, co zapobiega jego nadmiernemu wysychaniu. Substrat powinien być wilgotny, ale przy ściśnięciu w dłoni nie powinna kapać z niego woda. Odpowiednią wilgotność utrzymamy spryskując raz dziennie terrarium wodą. Hodowla nie wymaga dogrzewania ani tez oświetlenia jelonki czują się dobrze w temperaturze pokojowej.

  • Substrat

Substrat do hodowli jelonków składa się w 100% z próchna. Uprzednio zebrane białe próchno dębu lub buku moczymy w wodzie przez 24 h następnie rozdrabniamy, do zmielonego próchna dobrze jest dodać łyżkę mąki pszennej i odrobinę drożdży, lecz nie jest to konieczne. Tak przygotowany substrat odstawiamy w ciepłe miejsce na około miesiąc,do fermentacji, zmieni wtedy kolor na ceglasto-pomarańczowy lub brązowy, tak przygotowany substrat jest gotowy do rozpoczęcia hodowli.

Przeczytaj też  Passiflora foetida

Rozmnażanie

Po kopulacji, która odbywa się najczęściej nocą, bo wtedy owady są aktywne, samica zagrzebuje się w substracie wgryza się w gałęzie gdzie składa jaja, larwy wylęgają się po około dwóch tygodniach, odżywiając się drążąc korytarze w kłodzie.
Larwy wykazują skłonność do kanibalizmu, dlatego warto po miesiącu od założenia hodowli przeszukać i powybierać larwy do osobnych pojemniczków, należy przy tym zachować ostrożność, aby nie uszkodzić larw i jaj. Larwy w stadium L3 najlepiej przenieść pojedynczo do butelek o pojemności 1,5L po napojach wypełnionych mocno ugniecionym substratem, gdzie będą mogły wygnieść kolebkę podobnie jak to ma miejsce u rohatyńców, tam przechodzą przeobrażenie. Długość tego procesu ściśle uzależniona jest od temperatury z reguły nie trwa dłużej jak pięć miesięcy. Larwy jelonków różnią się znacznie od larw kruszczyc, są wyraźniej segmentowane i węższe wygięte w literę C. Rozpoznawanie płci u larw jelonków jest możliwe u osobników L2 można już z sporą dokładnością określić płeć, poniżej 7 a 8 segmentem u samic na części grzbietowej widoczne są żółte jajniki.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych.
Paweł Kotyczka.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu