Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [28]
Loading...
43726
Pantherophis guttatus guttatus - wąż zbożowy Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – podstawy hodowli

Rozmnażanie węży

Od czego zacząć? Musicie znaleźć informację dla konkretnego gatunku. Kiedy w danym gatunku przypada okres godowy, jak wygląda i jak przebiega. Czy konieczne jest zimowanie do rozmnażania – zazwyczaj tak, pomaga zachęcić obie płcie do kopulacji, a sperma samców jest bardziej wydajna.

U węży zbożowych okres godowy przypada na miesiące od marca do maja, choć niektórzy dopuszczają „po amerykańsku” na walentynki. Gatunek ten, nie stwarza zbytnich problemów przy rozmnażaniu i chętnie kopuluje. Jeśli już wiemy, kiedy dopuścić, jak przezimować, zabieramy się za inkubator. Tutaj jest różnie, można tak jak z terrarium, kupić gotowy, bądź zrobić samemu. Opcja numer dwa jest sporo tańsza, ale przy nieodpowiedniej konstrukcji albo nic się nie wykluje, albo zwiększy to szanse na wyklucie węży z garbami lub innymi wadami.

Z czego skonstruować, najlepiej i najpewniej z niepotrzebnej lub zepsutej lodówki. Gorzej sprawdzają się konstrukcje ze „styroboxów” przy wysokiej temperaturze otoczenia temperatura wewnątrz jest nie do upilnowania, chyba, że na ten cel posiada się dobrą i chłodną piwnicę, wszelkie plastikowe konstrukcje sprawdzają się tak jak styroboxy.

Przy inkubacji najważniejszym czynnikiem jest temperatura, winna być stała, bez gwałtownych skoków i różnic, dodatkowym ważnym elementem jest wysoka wilgotność, na forum jest mnóstwo informacji jak zbudować własny inkubator – zapraszamy.

Przeczytaj też  Utrzymywanie młodych węży właściwych

Temperatura oraz czas inkubacji jest zależna od gatunku, który się rozmnaża.

Gdy czas inkubacji dobiega końca, lub gdy pierwszy wąż się wykluje, warto naciąć pozostałe jajka, aby ułatwić innym wyjście z jaj. Jest wiele instrukcji i poradników jak to zrobić. Najprościej po prostu naciąć delikatnie jajko. Oczywiście w pełni zdrowe węże wyjdą same bez problemu, a metoda nacinania ma wielu przeciwników, którzy uważają, że przez to klują się również słabsze osobniki.                 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Węże – podstawy hodowli

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu