Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
3145
Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Szyszkowce – pytania

14. Jak to jest z tymi szyszkowcami? Jaki mam gatunek i ja je wszystkie rozróżnić?

W Polsce dostępne są prawie wyłącznie gatunki: Cordylus tropidosternum i Cordylus jonesi, niegdyś uważane za dwa podgatunki jednego gatunku. Cordylus tropidosternum osiąga długość 18- 20cm, (bez ogona ok. 8,5- 9cm), a Cordylus jonesii ok. 15 cm (bez ogona 6- 7,5cm). Oba gatunki różnią nieco się od siebie ubarwieniem, lepidozą, a także kształtem głowy. Potencjalnie istnieje możliwość pomylenia obu wspomnianych gatunków z innymi podobnymi, dostępnymi na zachodzie, i stosunkowo tanimi gatunkami jak: C. rhodesianus lub C. beraduccii. Duże zamieszanie wprowadza też Cordylus cordylus, ze względu na to, że często nadużywa się tej nazwy gatunkowej w licznych artykułach i używa w stosunku do C. tropidosternum…

Przeczytaj też  Mrówki - pytania


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu