Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
24606
Początkujący, Ptaszniki – Artykuły

Ptaszniki – pytania

64. Mój ptasznik nie wytwarza praktycznie w ogóle pajęczyny, czy to normalne?

Nie wszystkie gatunki ptaszników wydzielają duże ilości pajęczyny, które wiszą w terrarium, niczym majestatyczne okręgi tkane przez prządki (Nephilia). Wszystkie Brachypelmy oraz Grammostole produkują bardzo niewielkie ilości sieci, czasem są to pojedyncze nitki, które rozciągają się nieregularnie od gniazda ptasznika i są pewnym rodzajem sieci informacyjnej, która potrafi „powiedzieć” ptasznikowi o zbliżającej się ofierze. Przykładowo informuje o jej położeniu i wielkości. Kiedy ofiara lub drapieżnik nieświadome niczego chodzą sobie obok gniazda ptasznika, są dokładnie „obserwowane” przez ośmionogiego mieszkańca kryjówki. Ptaszniki używają sieci jeszcze tylko w dwóch wypadkach:

  • Gdy linieją, wyścielają sobie nią podłoże lub zalepiają wejście do kryjówki, co ma chronić je przed małymi napastnikami, takimi jak mrówki. Dodatkowo wyczesują one włoski w obszarze, w którym linieją, aby to chroniło je przed ewentualnymi większymi drapieżnikami.
  • Kiedy samiec przenosi nasienie do bulbusów tworzy specjalną sieć, która służy mu do przeniesienia spermy do narządów kopulacyjnych.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu