Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
2801
Oświetlenie UVB w terrarium Budowa terrarium, Oświetlenie w terrarium

Oświetlenie terrarium – pytania

Czy dla młodych osobników powinno montować się słabsze lampy UVB?

Czy dla młodych osobników powinno się stosować słabsze lampy UVB?

Nie, wręcz przeciwnie. To właśnie młode osobniki potrzebują najwięcej witaminy D3, by móc wchłonąć jak najwięcej wapnia i zdrowo się rozwijać.

Ważne jest jednak, by odpowiednio dobrać UVB do danego gatunku, zbyt mocne oświetlenie (nie tylko UVB, ale także ogrzewanie) może szczególnie negatywnie wpływać na osobniki młodsze. Dobieranie ilości promieniowania UVB przypomina próby dobrania odpowiedniej temperatury. W obu przypadkach zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka ilość szkodzi. Jednak temperaturę w przeciwieństwie do UVB o wiele łatwiej jest zmierzyć. Temperaturę można poczuć dotykając danej powierzchni, albo zmierzyć termometrem. UVB niestety nie widać, nie da się go poczuć, a mierniki do jego mierzenia są dość drogie. Dlatego najprostszym sposobem jest bazowanie na wykonanych testach lamp i stosowanie się do odległości wyznaczonych na podstawie takich testów.

Przeczytaj też  Właściwy dobór roślin do terrarium


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu