Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
4195
Lampa UVB do terrarium Budowa terrarium, Oświetlenie w terrarium

Oświetlenie terrarium – pytania

Świetlówka T5, czy metalohalogen - czym różnią się te lampy?

Świetlówka T5, czy metalohalogen – czym różnią się te lampy?

Każda technologia ma swoje ograniczenia. Nie inaczej jest w przypadku świetlówek T5 i metalohalogenów. Świetlówki T5 i metalohalogeny to na chwilę obecną jedne z najmocniejszych źródeł UVB. W przypadku wyboru jednej z nich warto zachować minimalne odległości, by nie przesadzić z ilością UVB. Zarówno świetlówki T5, jak i metalohalogeny wymagają statecznika.

Świetlówki T5 – Wady i zalety

Przeczytaj też  Lampy UVB - Fakty i mity
  • Oświetlają dużą powierzchnię terrarium na całej długości lampy i emitują spore ilości UVB (szczególnie wtedy gdy zastosuje się je wraz z reflektorem).
  • Widmo tych lamp skupia się na emisji UVB, która jest o niższych długościach fal niż w przypadku metalohalogenów, przypominając bardziej światło słoneczne w tym zakresie. Emisja UVA nie jest już tak płynna większość emitowanego UVA to światło o długości fali ok. 360 nm (???), czyli zakresu niewidzialnego dla gadów. W kwestii UVA metalohalogeny wypadają znacznie lepiej.
  • Świetlówki T5 takie jak np. ZooMed T5 10.0, albo Arcadia T5 12% z reflektorem można z powodzeniem stosować do niższych terrariów pustynnych o wysokości ok. 50-60 cm. Świetlówkę T5 Arcadia 14% z reflektorem można oświetlać wyższe terraria pustynne o wysokości ok. 70 cm. Umożliwiając zastosowanie półek i bez konieczności tworzenia wyspy ciepła na samej podłodze, czego gady często nie lubią.
  • Świetlówki np. Arcadia T5 6% z reflektorem lub Zoo Med T5 5.0 z reflektorem, a niekiedy nawet Arcadia T5 12% lub Zoo Med T5 10.0 z reflektorem mogą nadawać się dla jaszczurek tropikalnych z 2 i 3 strefy Fergusona, szczególnie do szerszych terrariów w montowaniu nad siatką.
  • Świetlówki T5 są niestety często mylone z ich poprzednikami, czyli świetlówkami T8, które są znacznie słabsze pomimo takich samych oznaczeń procentowych (5% i 10%), często świetlówki T8 10% są zdecydowanie słabsze od 5% T5. Dlatego tak ważne jest aby kierować się typem lampy, a często nawet marką i konkretnym modelem, a nie wartościami w procentach, które prawie nic nie znaczą.

Metalohalogeny – Wady i zalety

  • Największą zaletą metalohalogenów jest ich jakość światła szczególnie w zakresie UVA i w zakresie widocznym dla oka ludzkiego. Spora ilość UVA często zachęca gady do wygrzewania się pod tymi lampami i daje uczucie przyjemności. To właśnie dlatego tak dużo gadów lubi wygrzewać się w świetle wpadającym z okna przez szybę pomimo tego, że UVB przez nią nie przechodzi.
  • Metalohalogeny emitują także spore ilości UVB co jest także zaletą. Jednak emitowane UVB zaczyna się znacznie dalej niż w przypadku świetlówek.
  • Lampy metalohalogenowe najlepiej nadają się do bardzo dużych pustynnych terrariów, gdy zastosuje się 2-3 takie lampy na różnych odległościach. Przykładowo na niemieckich grupach terrarystycznych dla jednego osobnika agamy brodatej zaleca się terrarium o minimalnych wymiarach 150x80x80 cm (dł./szer./wys.). W takim terrarium można swobodnie zamontować kilka lamp metalohalogenowych, bez potrzeby rezygnowania z oświetlania jego wyższych partii, a nie podłogi.
  • Lampy metalohalogenowe mogą znaleźć także zastosowanie w wysokich (ok. 80 cm wzwyż) i mocno porośniętych tropikalnych terrariach. Szczególnie dla gatunków tropikalnych z 3 strefy Fergusona. Takie rozwiązanie będzie na pewno bardzo korzystnie wpływało nie tylko na gady, które skorzystają z większych ilości UVB, ale także dla roślin. Metalohalogeny emitują bowiem także czerwone i niebieskie światło potrzebne roślinom do fotosyntezy. Dzięki temu w terrarium utrzymają się także bardziej wymagające i światłolubne gatunki roślin. Same zaś gęsto porośnięte rośliny stworzą cień umożliwiając gadom schowanie się w terrarium.
Przeczytaj też  Budowa terrarium szklanego

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu