Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
2801
Oświetlenie UVB w terrarium Budowa terrarium, Oświetlenie w terrarium

Oświetlenie terrarium – pytania

Czy gady widzą czerwone światło? Czy można stosować (pod-)czerwone żarówki w terrarium?

Czy gady widzą czerwone światło?

Czy można stosować (pod-)czerwone żarówki w terrarium?

Pomimo tego, że badań nad tym jak widzą gady jest niewiele, to z łatwością można stwierdzić, że większość gadów widzi światło czerwone. Gady takie jak agama brodata, eublefar lamparci, żółwie, czy węże widzą czerwony kolor, czego dowodem mogą być udostępniane filmy w internecie, gdzie te właśnie gady polują na czerwoną kropkę lasera (gdyby nie widziały czerwonego, nie widziałyby też kropki). W przypadku gekonów właściwych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W ich przypadku badania wykazały, że nie posiadają one w oku odpowiednich receptorów (czopków) odpowiedzialnych za widzenie czerwonego światła. Jednak nawet gekony widzą czerwone światło. Rolę czerwonych czopków w oku przejęły bowiem czopki zielone, dlatego podejrzewa się, że gekony widzą zamiast koloru czerwonego, kolor zielony. Pomimo tego w terrarystyce po tych badaniach przyjął się mit mówiący na początku o tym, że gekony nie widzą światła czerwonego, a w krótkim czasie informacja ta została rozszerzona dla innych gadów i innych zwierzą terrarystycznych jak np. ptaszniki.

Myślę, że nie powinno się stosować kolorowych lamp w terrariach, a przynajmniej nie świecić takimi lampami przez całą noc w terrarium. Stosowanie kolorowych lamp może posłużyć do obserwacji gadów, lecz nie powinno zostawać włączone na całą noc. W naturze takie zjawisko określa się mianem zanieczyszczenia świetlnego. W przypadku niektórych gatunków takie zanieczyszczenie świetlne może przynieść nawet korzyści dla niektórych zwierząt. Dobrym przykładem (chociaż rzadkim w terrarystyce) mogą być niektóre gatunki nietoperzy, które chętnie żerują na owadach zgromadzonych przy lampach ulicznych. Podobne zjawisko można zaobserwować u anolisów w bardziej tropikalnych rejonach. Jednak w terrarium włączone kolorowe światło raczej nie przynosi korzyści, a wręcz przeciwnie zabura rytm dzień/noc. Znane są przypadki agam brodatych, które spały w dzień, a w nocy stawały się aktywne. Może także wpływać i niszczyć wzrok naszych podopiecznych. Podobnie jakbyśmy sobie sami zamontowali w pokoju czerwone lampy na całą noc.

Przeczytaj też  Budowa terrarium - pytania


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu