Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki, Ssaki, Żółwie, Węże dusiciele

Waran stepowy, pyton królewski, Pseudemys peninsularis, świnka wietnamska jako gatunki inwazyjne w Hiszpanii

Waran stepowy, pyton królewski, Pseudemys peninsularis, świnka wietnamska uznane za gatunki inwazyjne w Hiszpanii

30 marca 2019 Boletin Oficial del Estado (oficjalny biuletyn Hiszpanii) opublikował listę gatunków, które dołączą do listy gatunków inwazyjnych w Hiszpanii. Gatunkami tymi są: Python regius (pyton królewski), Varanus exanthematicus (Waran stepowy), żółw Pseudemys peninsularis oraz świnka wietnamska i dwa gatunki roślin. Wpisanie ich na listę gatunków inwazyjnych w Hiszpanii oznacza, że nie będzie wolno nimi handlować w obrębie Hiszpanii, ani ich mnożyć. Można jedynie przetrzymywać osobniki, które uzyskało się przed wejściem ustawy, jednak zostanie nałożony wymóg rejestracji takiego zwierzęcia najpóźniej do 1 stycznia 2020.

Czy ta ustawa weszła już w życie? Tak, ale ustawa została napisana przez rząd Hiszpanii i musi zostać jeszcze przegłosowana przez parlament co nastąpi w okresie krótszym niż miesiąc. Dlatego najstarsze stowarzyszenie herpetologiczne w Hiszpanii Sociedad Herpetógica Valenciana-Soheva prosi o podpisywanie petycji (Link) przeciwko poszerzaniu listy gatunków inwazyjnych o wyżej wymienione gatunki.

Źródła

  • Dokument opublikowany przez Boletin Oficial del Estado – strona 15-16 (pdf)
  • Petycja przeciwko poszerzaniu listy gatunków inwazyjnych w Hiszpanii (Link)
  • Obecna list gatunków inwazyjnych w Hiszpanii – Oficjalna strona Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa, Żywności i Środowiska Naturalnego (Link)
  • Artykuły w sieci:

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu