Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [14]
Loading...
16241
Skorpiony – Opisy

Javanimetrus cyaneus

Skorpion Heterometrus cyaneus

Nazewnictwo

Nazwa amerykańska: Asian forest scorpion

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Scorpionidae
Rodzaj: Javanimetrus
Gatunek: Javanimetrus cyaneus (C.L. Koch 1836)

 

Warunki hodowli

Wilgotność ~70-90%
Temperatura w dzień ~28-30°C
Temperatura w nocy ~20-25°C
Terrarium 30x30x30 cm

 

Synonimy

  • Scorpio after Linnaeus, 1758
  • Buthus heros C. L. Koch, 1837
  • Buthus defensor C. L. Koch, 1837
  • Buthus reticulatus C. L. Koch, 1837
  • Buthus setosus C. L. Koch, 1841
  • Pandinus indicus Karsch, 1884
  • Heterometrus cynaeus

 

Występowanie

Skorpion w naturze występujący w Indonezji, Filipinach, Singapurze, jaki i w Japonii gdzie najprawdopodobniej został wprowadzony przez człowieka.

Biotop

Javanimetrus cynaeus w swoim naturalnym środowisku zamieszkuje dolne partie lasu deszczowego, chowając się pod kamieniami, powalonymi pniami drzew, a także w wykopanych przez siebie norkach.

Wygląd

Podstawową barwą dorosłych osobników jest jednolita czerń, która może przechodzić w kolor czarno-zielony. Jedynie zgrubiały, gęsto pokryty włoskami telson, przyjmuje barwę czerwono-brązową.

Ciekawostki

Heterometrus cynaeus jest skorpionem, którego można polecić właśnie jako tego pierwszego. Przemawiają za tym słaba siła jadu oraz znikoma agresywność pajęczaka. Kolejnym atrybutem który przemawia za, jest możliwość trzymania skorpionów w niewielkich grupach. Polecam łączenie dojrzałych osobników, ponieważ młode mogą zjadać się podczas przechodzenia kolejnych wylinek.Oduczyłem się trzymania młodzieży razem gdy trzymałem grupowo kuzyna Javanimetrus cynaeus, a mianowicie Heterometrus madraspatensis. Z 5 sztuk które posiadałem, wyhodowałem zaledwie 2 sztuki. Pamiętajmy, że wśród osobników dorosłych może dojść do kanibalizmu nawet jeśli zapewnimy ogromną ilość kryjówek jak i znaczną ilość pokarmu.

Wielkość

Dorosłe osobniki dorastają średnio od 9,5 cm do 11,5 cm.

Przeczytaj też  Cyclosternum fasciatum - ptasznik tygrysi

Siła jadu

Javanimetrus cynaeus należy do skorpionów słabo jadowitych. Jego jad nie stanowi zagrożenia dla zdrowej dorosłej osoby (nie dotyczy alergików). Po ukłuciu jad nie wywołuje żadnych komplikacji medycznych, w miejscu wkłucia może pojawić swędzenie, zaczerwienienie jak i delikatna opuchlizna.

Terrarium

Młode osobniki tego gatunku można trzymać w mocz-boxach lub pudełkach po sałatkach. Podrostki trzymamy w mniejszych przenośnikach terrarystycznych. Dla pojedynczego osobnika lub parki dorosłych najlepszym wyjściem będzie terrarium szklane o wymiarach 30×30 cm. Do takiego terrarium wsypujemy grubą warstwę podłoża(minimum 10-15 cm). Aby umożliwić skorpionom kopanie podziemnych korytarzy (co uwielbiają) w składzie podłoża powinny znaleźć się: ziemia leśna lub ogrodowa, torf, włókno kokosowe, oraz oczywiście glina, która zwiąże podłoże tak aby się nie zapadło. Glinę można kupić np. w sklepie wędkarskim, służy ona do obciążania zanęty, lub u hodowców, którzy zajmują się sprowadzaniem takiego podłoża z kontynentu Azjatyckiego (a są tacy!!). W terrarium powinny znaleźć się także płaskie kamienie, kawałki kory które posłużą skorpionom za podstawę do budowy nory. Terrarium możemy obsadzić żywymi roślinami da to dość ciekawy efekt wizualny jak i pomogą w utrzymaniu wilgotności w terrarium. W zbiorniku powinna znaleźć się także płytka miseczka z wodą.

 

  • Temperatura

    Temperatura w terrarium w dzień powinna utrzymywać się w przedziale 28-30°C, nocą powinien wystąpić niewielki spadek temp. do ok 20-25°C. Aby utrzymać temperaturę w dzień stosuję 15W żarówkę, która świeci równe 12 godzin na dobę. Żarówki większej mocy mogą znacznie przesuszać podłoże. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie kabla grzewczego, który w wysokim stopniu jest wstanie podnieść wilgotność powietrza. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kabla, tak aby nie narazić naszego podopiecznego. Sposobów zabezpieczenia jest wiele, niektóre z nich posiadają już standardowo grubą warstwę osłonową.

  • Wilgotność

    Wilgotność w terrarium utrzymujemy w przedziale 70-90%, daną wartość uzyskamy poprzez codzienne zraszanie terrarium letnią, odstaną wodą.

 

Żywienie

Są to dość duże i silne skorpiony, które poradzą sobie nawet z dość dużym karaczanem czy szarańczą. Dorosłe skorpiony w mojej hodowli karmione były rozmaitym pokarmem, takim jak szarańcza wędrowna, świerszcz domowy czy larwą zofobasa. Wiosną i latem urozmaicam im dietę także o plankton łąkowy. Karmiąc takim pokarmem powinniśmy pamiętać o tym, aby był zbierany w miejscach wolnych od zanieczyszczeń tzn. z dala od dróg, fabryk czy zakładów przetwórczych. Przy karmieniu młodych osobników świetnie sprawdzał się wylęg karaczana Blaptica dubia, larwy mącznika młynarka czy podrośnięty wylęg świerszcza.

Dymorfizm płciowy

Liczba ząbków na pektynach wynosi:

  • ♀ samica: 12-16
  • ♂ samiec: 12-16

Zatem na nic zdaje się liczenie zębów na pektynach. Nie przydatne również jest porównywanie nogogłaszczek, ponieważ u obu płci wyglądają identycznie.
Najpewniejszym sposobem rozpoznania płci, jest porównanie wieczka płciowego samca i samicy. U samic przybiera kształt trójkąta, kiedy u samca jest ono owalne.

Rozmnażanie

Jeśli dysponujemy dorosłą parą, rozmnażanie tego gatunku nie stanowi większego problemu. Trzymając parę hodowlaną oddzielnie, nie możemy zapomnieć o obfitym nakarmieniu naszych podopiecznych. W terrarium samicy (w naturze to właśnie samce wyruszają w poszukiwaniu samic) bo to właśnie do niej będziemy wpuszczać naszego kawalera, powinien znaleźć się płaski kawałek kory, lub kamień na którym samiec złoży swój spermatofor. Po wpuszczeniu samca, po niedługim czasie zaobserwujemy dygotanie samca. To znak, że samiec stara pokazać się samicy że nie jest intruzem a jej partnerem (u pająków dzieje się podobnie samce tupią jak i dygotają).

Następnie samiec ostrożnie podchodząc do samicy chwyta jej nogogłaszczki i zaczynają tańczyć. Samiec stara się naprowadzić samicę w dogodne miejsce, w którym będzie mógł złożyć swój spermatofor. Gdy już znajdzie się w dogodnej pozycji zaczyna dokładne czyszczenie podłoża na którym zostawi swój „ładunek”.

Po wykonaniu tych czynności, samiec unosi delikatnie samicę i nadziewa ją na spermatofor. Jeśli wszystko poszło tak jak powinno, samiec natychmiast oddala się od samicy. Rzadkością jest aby zaraz po kopulacji został zjedzony przez swoją partnerkę (przynajmniej ja nie zaobserwowałem takiego zjawiska u tej rodziny skorpionów, jak i u innych rodzin które posiadam w swojej hodowli).

Ciąża samicy z własnej hodowli trwała około siedmiu miesięcy (długość trwania ciąży jest zależna od temperatury w której przebywa skorpion, jak i od ilości pokarmu który zostaje mu podany) po tym czasie i skonsumowaniu masy pokarmu, samica urodziła 18 młodych. Ciężko powiedzieć ile był ich dokładnie, ponieważ nawet po przejściu wylinki i zejściu z matki mieszkały z nią jeszcze przez miesiąc (więc tak naprawdę nie wiem ile przeżyło selekcję naturalną). Po tym wszystkim młode przełożyłem do mocz-boxów i naliczyłem tak jak napisałem wyżej 18 szt. Młode w stadium L2 mierzyły ok 1,5 cm.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował:
Dawid Sędziak na podstawie własnych doświadczeń oraz:

Stron internetowych:

  • scorpionforum.darkbb.com
  • venomlist.com

Literatury:

  • T. Holtmann. Scorpions with a sense of family Heterometrus scaber. Aqualognwes
  • „Skorpiony”- R.Wiejski Wolschendorf
  • F. Kovařík. 2004. A Review of the Genus Heterometrus Ehrenberg, 1828, with Descriptions of Seven New Species (Scorpiones, Scorpionidae) 2004.

 

Przeczytaj też  Pholcus phalangioides - nasosznik trzęś

2 przemyślenia na temat Javanimetrus cyaneus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu