Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
6199
Budowa terrarium

Budowa terrarium – pytania

6. Jak zabezpieczyć terrarium/dekoracje od pleśni, przed włożeniem do terrarium?

Wiele zwierząt zamieszkujących terraria potrzebuje podwyższonej wilgotności, jednak w takim środowisku łatwo jest o procesy gnilne np. wystąpienie pleśni, dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie elementów dekoracji czy samego terrarium.
Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest wygotowanie korzeni, łupin orzecha kokosowego i innych elementów wystroju w roztworze soli z wodą, a następnie suszenie ich w piekarniku. Często jednak korzenie są zbyt duże aby je wygotować, dlatego najlepszym sposobem jest pozostawienie konara w wannie wypełnionej „solanką” na noc i umieszczenie go na słońcu aż do wyschnięcia. Inną z metod jest pomalowanie korzenia ekologicznym lakierem, choć drewno będzie doskonale zabezpieczone to wygląd pozostawia wiele do życzenia. Nawet jeśli korzeń zostanie pomalowany matowym lakierem, to i tak będzie wyglądał na „wiecznie” mokrego. Ogromne znaczenie ma wybór drewna jakie zastosujemy w naszym terrarium, im twardsze (np. dębina) tym lepsze.
Jeśli chodzi o terrarium z płyty OSB czy meblowej, nie pozostaje nam nic innego jak zabezpieczenie łączeń płyt za pomocą silikonu i pomalowanie całej konstrukcji ekologicznym lakierem ( w przypadku płyty meblowej nie jest to konieczne ponieważ jest ona laminowana).

Przeczytaj też  Budowa terrarium szklanego

Jedno przemyślenie na temat Budowa terrarium – pytania

  1. byla juwaga co do ściemniacz / temrostat z forum
    Witam. Jestem może świeży na forum, aczkolwiek jako takie pojęcie o elektryce i elektronice posiadam. Co do sterowania temperaturą w jakimkolwiek pomieszczeniu służy sterownik temperaturowy inaczej zwany termostatem, a ściemniacz służy do sterowania natężeniem oświetlenia ( jaśniej lub ciemniej). Ściemniając światło wpłyniemy na emisję ciepła, ale nie w takim stopniu, jak termostatem. Termostat natomiast załączy grzałkę w momencie gdy temperatura nie osiągnie ustawionej temperatury na termostacie, a wyłączy jak ta temperatura zostanie osiągnięta. Pod kątem oszczędności takie rozwiązanie będzie najlepsze. Jedyny problem w przypadku termostatu to miejsce umieszczenia czujnika temperatury( w którym miejscu terrarium ma być dokonany pomiar temperatury).

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu