Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Selenocosmia

Selenocosmia peerboomi


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Selenocosmia peerboomi

Selenocosmia peerboomi (Schmidt, 1999) występuje na Filipinach. Opisany na podstawie samca i samicy w 1999 roku przez Schmidt’a. Angielska nazwa tego ptasznika to Philipine grey leg tarantula. Należy do podrodziny Selenocosmiinae.


Jest to ptasznik średniej wielkości. Osiąga około 5 cm ciała, z nogami około 12 cm. W naturze zamieszkuje dno lasu deszczowego, w którym kopie nory.

Młode są jasnobrązowe, z wiekiem stają się coraz ciemniejsze. Nogi u dorosłych są ciemnoszare, prawie czarne, głowotułów brązowawy.

Terrarium powinno mieć wymiary 20x20x20 cm. Jako podłoże można użyć torf kokosowy (minimalna jego grubość to około 10 cm). Pająk po pewnym czasie wykopie sobie norę. Wilgotność powinna być w granicach 70-80%, natomiast temperatura w zakresie 24-28°C.

Młode są bardzo żarłoczne. Można je karmić larwami mącznika młynarka, pinkami, wylęgiem świerszczy. Większe karmimy świerszczami lub drewnojadami. Czasem można podać karaczana lub szarańczę dla dorosłych osobników.

Dorosłe samce są jasne, mają długie i chude odnóża. Posiadają haki na pierwszej parze odnóży oraz bulbusy na nogogłaszczkach. W kokonie jest 100-200 młodych.

Selenocosmia peerboomi jest bardzo szybkim ptasznikiem ptasznikiem dysponuje dość silnym jadem, dlatego jej hodowla wymaga doświadczenia i ostrożności.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Morda
Źródła:
www.arachnoboards.com


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu