Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Selenocosmia

Selenocosmia spp.


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

 


Selenocosmia spp.

Ptaszniki z rodzaju Selenocosmia zamieszkują Azję Południowo-Wschodnią w tym Filipiny i Indonezję oraz Australię. W naturze kopią głębokie nory, które wyścielają pajęczyną. Nie sa to wielkie ptaszniki – większość z nich dochodzi do 5-6 cm ciała. Optymalna temperatura to około 26-28°C w dzień i 22°C w nocy. Gatunki tropikalne powinny mieć wilgotność w granicach 70-80% natomiast cześć gatunków australijskich około 60%. Samice żyją zwykle około 10 lat, samce około 2-3 lat. Żywią się wszelkimi bezkręgowcami jak i małymi kręgowcami.

Gatunki w rodzaju Selenocosmia

Rodzaj Selenocosmia liczy 33 gatunków (stan na 2018 rok). W hodowli występują następujące gatunki:

Synonimy

  • Selenocosmia dichromata (Schmidt & von Wirth, 1992). Występuje na Nowej Gwineii. Karapaks rdzawoczerwony, odwłok i pierwsze człony nóg są czarne. Kolejne człony są ciut jaśniejsze, o lekko różowym odcieniu. Ptasznik średniej wielkości. = Orphnaecus dichromatus

Zachowanie

Pająki te są dość płochliwe. Zaniepokojone od razu uciekają do nory. Gdy nie mają dokąd uciec przyjmują postawę odstraszającą i głośno syczą. Zwykle potem następuje szybki atak.

Jadowitość

Dysponują dość silnym jadem dlatego przy każdej operacji w terrarium należy zachować ostrożność. Selenocosmia spp. nie wyczesują włosków parzących co jest istotną sprawą dla alergików.

Terrarium

??????????????????

Żywienie

????????????

Dymorfizm płciowy

Dorosły samiec nie posiada haków, ma tylko bulbusy. Często różnią się kolorystycznie od samicy, jest też sporo mniejszy od niej.

Rozmnażanie

Przed kopulacją należy dobrze nakarmić samca i samicę. Kopulacja jest poprzedzona długimi zalotami. Samica może przejawiać agresję w stosunku do samca i często przed lub po kopulacji go zabija. Kokon jest wytwarzany w norze po 2-3 miesiącach od kopulacji. Młodych jest około 200-300. Rosną szybko i przejawiają bardzo duży apetyt.

Uwagi

Selenocosmia spp. nie są objęte CITES. Są to ptaszniki agresywne i szybkie, więc przy ich hodowli wymagane jest doświadczenie i uwaga.


Opracowanie i źródła informacji
morda

Źródło:
Doświadczenia hodowców oraz The World Spider Catalog, Version 11.5 by Norman I. Platnick

Opisy gatunkowe

3 przemyślenia na temat Selenocosmia spp.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu