Artykuł w kategoriach: Poecilotheria, Ptaszniki – Opisy

Poecilotheria striata


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...

Poecilotheria striata – ptasznik

Ptasznika po raz pierwszy w 1895 roku sklasyfikował Pocock.


Striatus –a – z łaciny znaczy pofałdowany, pomarszczony, żłobkowany.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Mysore Ornamental, Striated Parachute Spider, Striped Parachute Spider

Ciekawostki

Można trzymać w grupach. Jest jedynym gatunkiem z rodzaju posiadającym stronę brzuszną ciała koloru czarnego z charakterystycznym białym zabarwieniem okolicy otworu płciowego oraz czarno – żółte pasy na przednich nogach.

Wielkość

Samice dorastają do 7 cm długości ciała, rozpiętość kończyn może sięgać 18 cm. Samce mniejsze i smuklejsze, dorastają do 6 cm długości ciała.

Długość życia

Samice dożywają 15 lat. Samce żyją do pół roku po ostatniej wylince.

Występowanie

Indie – Kerala, Mysore, Trivandrum.

Wygląd

Ornamenty po stronie grzbietowej czarno – białe. Na odwłoku pas folio w lekkim odcieniu żółci. Strona brzuszna ciała czarna. Nogogłaszczki czarno białe, dwie pierwsze kończyny w pasy żółto czarne, dwie ostatnie kończyny w pasy czarno – białe. Przylgi na stopach – wąskie. Cechą charakterystyczną jest białe zabarwienie okolicy otworu płciowego u obu płci.

Biotop

Zamieszkuje dziuple drzew w lasach tropikalnych.

Żywienie

Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący na wszelkie szybko poruszające się owady – szarańcze, pasikoniki, świerszcze.
Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.


Aktywność

Aktywny w nocy, głownie w czasie świtania.

Terrarium

Zbiornik typowy dla pająków nadrzewnych. Wymiary 20x25x35 cm wydają się być wystarczające dla dojrzalej pary. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Jako wystrój stosuje się rośliny cieniolubne. Naśladując naturalne środowisko należy zapewnić kryjówkę w kształcie dziupli – doskonale zdają egzamin rury korkowe.

Temperatura

Temperatura w czasie dnia 27-29°C, w nocy 22-24°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 70-80%

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny. Oświetlenie istotne przy rozmnażaniu.

Dymorfizm płciowy

Osobniki dorosłe znamiennie różne. Samiec zdecydowanie smuklejszy i ubarwiony mniej kontrastowo od samicy. Różnice w ubarwieniu widoczne stosunkowo późno – około 10 wylinki. Dojrzały samiec nie posiada haków goleniowych.


Rozmnażanie

Jak wszystkie gatunki z rodzaju niełatwy do rozmnożenia. Samiec musi zostać zaakceptowany przez samice, często bywa zjadany przed jakąkolwiek próbą zbliżenia. Najczęściej przy pierwszym podejściu do kopulacji w ogóle nie dochodzi, należy samca zostawić z samica na minimum 2 tygodnie. Kopulacja jest rzadko obserwowana gdyż następuje w godzinach wczesno rannych. Samica może długo wstrzymywać się z produkcją kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy. Najbezpieczniej jest zostawić kokon samicy i pozwolić jej samej się nim opiekować.
Opracowanie i źródła informacji
Szymon Mleczko

Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeń

Jedno przemyślenie na temat Poecilotheria striata

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu