Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
9017
Hodowle karmowe

Kawia domowa [świnka morska] – hodowla karmowa

Hodowla karmowa świnek morskich *

Świnki morskie * (naazwa nieaktualna), znane pod aktualną nazwą Kawia domowa (Cavia porcellus) są bardzo dobrym, czasami niezastąpionym pokarmem przy domowej hodowli dorosłych dużych dusicieli (boa, pytony), szczególnie w miastach, bo nikt przecież w bloku, czy nawet w domu jednorodzinnym nie założy hodowli kur lub królików, natomiast świnki morskie doskonale się do tego nadają. Nie wymagają zbyt dużych pomieszczeń, są proste w utrzymaniu i żywieniu oraz łagodne zarówno w stosunku do siebie jak i opiekuna.

Pomieszczenie

Można hodować w średniej wielkości klatkach lub dostępnych obecnie w większości sklepów zoologicznych specjalnych pomieszczeń dla świnek, wykonanych z przezroczystego tworzywa sztucznego. Można również trzymać je w szklanych akwariach lub drewnianych skrzynkach (o przykładowych wymiarach 60-80x50x40 dla pary), których nie trzeba przykrywać.

Najlepszą ściółką są trociny oraz siano, które jednak nie może być jedyną ściółką, ale dodatkiem do trocin, będzie również pożywieniem.

W pomieszczeniu należy również umieścić miskę na pokarm (najlepiej ciężką, np. porcelanową lub zawieszana) oraz poidełko, które jednak nie jest konieczne jeśli gryzonie są prawidłowo żywione, ponieważ świnki morskie bardzo dobrze wykorzystują wodę zawartą w pokarmie, takim jak zielonka, marchew, jabłko. Jeśli jednak zdecydujemy się na podawanie im wody, to trzeba użyć nie zwykłej miseczki (która będzie ciągle przewracana), ale specjalnych poideł dla gryzoni, dostępnych w sklepach zoologicznych, przytwierdzanych do ściany pomieszczenia, zapobiegających zabrudzeniu się wody pokarmem, ściółką oraz odchodami.

Przeczytaj też  Szczury - hodowla karmowa

Rozmnażanie

Gryzonie łatwo się rozmnażające, lecz dające mało potomstwa, co w hodowli gadów, szczególnie dużej, jest minusem w ich hodowli karmowej. Na ogół rodzi się dwoje młodych, ale zdarza się również, że jest ich mniej lub więcej, do 6. Ciąża u tych zwierząt trwa ok. 60 dni. Świnki morskie można hodować w parach lub w większych grupach (1 samiec, 2-4 samice), wymagają wtedy większych pomieszczeń. Młode osobniki zaraz po urodzeniu mają otwarte oczy, pokryte są sierścią i są już zdolne do samodzielnego życia. Pełną dojrzałość hodowlaną osiągają w wieku 3-5 miesięcy.

Żywienie

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w przypadku zwierząt hodowlanych wynosi w przybliżeniu: białko 18%, tłuszcz 3,5%, węglowodany 11,2%, związki mineralne 7,3%.Dzienne zapotrzebowanie to szacunkowo 6 g suchego pokarmu na 100 g masy ciała i około 90 ml wody (zakres bardzo szeroki w zależności od systemu żywienia).
W hodowli należy podawać następujące pokarmy:
1. Pokarm treściwy (ok 20 g dziennie)
– mieszanki zbożowe (pszenica, kukurydza, jęczmień, owies, proso i inne ziarna, np. słonecznik, siemię lniane)
– pestki dyni
– suchy chleb i inne pieczywo
– dostępne w szerokim wyborze profesjonalne granulaty dla tego gatunku, lub granulaty dla królików (konieczność uzupełniania wit. C). Karmienie granulatami jest wygodne zwłaszcza zimą, gdy dostęp do różnorodnego świeżego pokarmu jest ograniczony.
2. Pokarm soczysty
– zielonki (trawy, babki, mniszek, koniczyna, lucerna, wyka, cykoria, gałęzie drzew)
– marchew, buraki, brokuły, ogórek, kalafior, rzepa
– jabłka, gruszki i inne owoce
3. Siano i susze
powinny być stale dostępne
4. Dodatki
– kostki wapnia dla gryzoni lub biała kreda, lizawki witaminowo-mineralne

Przeczytaj też  Ryby - hodowla karmowa

Woda przegotowana, o temperaturze pokojowej.

Skarmianie

Istnieje wiele odmian i form barwnych oraz wiele ras różniących się długością i kolorem włosów, takich jak świnki krótkowłose, długowłose angory, czy świnki rozetkowe. Do hodowli karmowej należy wybrać świnki morskie krótkowłose, gdyż pozostałe wymagają codziennej pielęgnacji sierści, a przy połykaniu gryzoni długa sierść może w pewnym stopniu przeszkadzać.

 

Opracował Łukasz Różański

2 przemyślenia na temat Kawia domowa [świnka morska] – hodowla karmowa

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu