Artykuł w kategoriach: Poecilotheria, Ptaszniki – Opisy

Poecilotheria metallica


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [22]
Loading...

Poecilotheria metallica – ptasznik

Synonimy

Poecilotheria metallica (Pocock, 1899)


Nazewnictwo

Nazwa angielska: Gooty Ornamental; Sapphire Ornamental Tarantula; Gooty Sapphire; Metallic Blue Ornamental Tree Spider; Gooty Sapphire Ornamental Tree Spider

Nazwa łacińska: Metallicus –a – z łaciny oznacza metalowy, metaliczny.

Wielkość

Jeden z mniejszych gatunków z rodzaju. Dorosłe samice dorastają do 6,5 cm długości ciała i osiągają 16 cm rozpiętości odnóży. Samce podobnej wielkości.

Długość życia

Samice żyją do 15 lat. Samce do pół roku po ostatniej wylince.

Występowanie

Indie – Gooty, Madras.

Wygląd

Gatunek uważany przez wielu za najpiękniejszy ze wszystkich ptaszników. Kolorem dominującym na całym ciele jest metaliczny, niebieski. Strona grzbietowa niebieska z białym ornamentem na karapaksie i odwłoku, z żółtymi plamkami na kończynach. Strona brzuszna ciała w odcieniu brązu z niebieskim poblaskiem, kontrastowo czerwona okolica otworu gębowego. Kończyny niebieskie z charakterystycznymi żółtymi plamkami. Szerokie przylgi na stopach.

Występują co najmniej dwie odmiany barwne – nominalna i ciemna. Odmiana ciemna – tzw. Black charakteryzuje się zamianą niebieskiego koloru na czarny z granatowym metalicznym odblaskiem. Jest bardzo rzadko spotykana w hodowli jak i na wolności.

Biotop

Zamieszkuje dziuple drzew lasów tropikalnych.

Cechy szczególne

Można trzymać w grupach. Pająk unikatowy i bardzo rzadko występujący w hodowli. Jego rozpoznanie zazwyczaj nie przedstawia żadnej trudności nawet laikowi. Ze względu na atrakcyjne ubarwienie osiąga bardzo wysokie ceny.


Terrarium

Zbiornik powinien mieć wymiary typowego terrarium dla pająków nadrzewnych. Dorosłe samice lub pary z powodzeniem trzyma się w terrariach o wymiarach 20x25x35 cm. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Podłoże grubości 5-7 cm – torf lub włóknina kokosowa. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa.

Temperatura

Temperatura w dzień 27-29°C, w nocy 20-22°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 70-80%.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny – szczególnie ważny przy rozmnażaniu.

Żywienie

Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki.
Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.

Aktywność

Aktywny w nocy, szczególnie nad ranem.


Dymorfizm płciowy

Dojrzały samiec zachowuje niebieską barwę. Można się jedynie dopatrywać jej mniejszej intensywności. Dymorfizm jest praktycznie niezauważalny aż do ostatniej wylinki. Samiec nie posiada haków.

Rozmnażanie

Gatunek ciężki do rozmnożenia ze względu na małą ilość osobników obecnych w hodowli amatorskiej. Bardzo trudne wydaje się być dopasowanie dojrzałej pary, także ze względu na mały odsetek samców w porównaniu do samic przypadających na jeden miot z kokonu. Przebieg godów oraz kopulacja przebiega podobnie jak u innych przedstawicieli rodzaju.

 

Opracowanie i źródła informacji

Szymon Mleczko

Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeń

Jedno przemyślenie na temat Poecilotheria metallica

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu