Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Tapinauchenius

Tapinauchenius plumipes


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Tapinauchenius plumipes – ptasznik

 


Nazewnictwo

Nazwa angielska: Trinidad mahogany tarantula

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Psalmopoeinae
Rodzaj: Tapinauchenius
Gatunek: Tapinauchenius plumipes (Pocock, 1895)

 

Występowanie

W naturze występuje w Surinamie i Trynidadzie.

Wygląd

Praktycznie przez całe swoje życie ptasznik ten jest niemal jednakowo ubarwiony – odwłok ma kolor brązowawy, karapaks ma barwę ciemnej oliwki, a odnóża są ciemnoszare i pokrywają je czerwone włoski. Samiec po ostatniej wylince staje się znacznie jaśniejszy, na I parze odnóży pojawiają się haczyki, a na nogogłaszczkach – bulbusy.

Samice Tapinauchenius plumipes dorastają maksymalnie do 5 cm długości ciała, przy czym do odbycia kopulacji zdolne są już zazwyczaj po osiągnięciu 3-3,5 cm ciała. Dorosłe samce są mniejsze, gdyż dorastają do 3 cm długości ciała, lecz rozpiętością odnóży często dorównują swoim partnerkom.

Ciekawostki

Młode cechują się bardzo szybkim tempem wzrostu – przy odpowiedniej temperaturze wylinki przechodzą co około 4 tygodnie. Często bywa tak, że roczne samice mają 3-3,5 cm ciała i są już zdolne do odbycia kopulacji

Długość życia

W hodowlach samice dożywają około 10 lat, natomiast samce najczęściej żyją około 1,5 roku.

Terrarium

Dla dorosłej samicy tego gatunku terrarium o wymiarach 20x20x35cm w zupełności wystarczy. Ważne jest, by w środku znalazł się np. korzeń, czy roślina – znacznie pomoże to pająkowi zbudować swoje gniazdo. Młode pajączki z powodzeniem można trzymać w pojemniku na mocz, czy w innych plastikowych pudełkach (np. po sałatkach).

Temperatura

Temperaturę należy utrzymywać na poziomie 26-28°C w dzień i o 4°C mniej w nocy.


Wilgotność

Optymalna wilgotność dla tego gatunku wynosi około 80%.

Żywienie

Tapinauchenius plumipes najchętniej poluje na karaczany oraz świerszcze – ruchliwy pokarm szybko zostaje namierzony i schwytany. Ptaszniki te można również karmić mącznikami, jednak często larwy zakopują się w podłożu, zanim pająk je dostrzeże. Poza tym może się tak zdarzyć, że pająk nie będzie zainteresowany pełzającym pokarmem.

Rozmnażanie

Chcąc rozmnożyć ten gatunek należy się liczyć z tym, że skompletowanie pary do rozrodu może okazać się dość trudne. „Najtrudniejszy pierwszy krok”, więc jeśli już zdobędziemy dorosłe osobniki, a samica będzie dość dobrze nakarmiona – nie pozostaje nam nic innego, jak dopuszczanie. Pająki powinny chętnie kopulować, a w razie agresji ze strony samicy – samiec zareaguje ucieczką. Po kopulacji kokon może zostać złożony już po miesiącu. Jeśli opieka samicy nad kokonem przebiegnie pomyślnie, to po trzech tygodniach powinny znaleźć się w nim nimfy II, które po kolejnych dwóch tygodniach przejdą swoją pierwszą wylinkę. Ilość młodych w kokonie wynosi zazwyczaj 80-100 sztuk.

Uwagi

Tapinauchenius plumipes to bardzo szybki i skoczny pająk, rzadko przejawiający agresję. Czując zagrożenie niemal zawsze ucieka do gniazda. Jad tego gatunku należy do słabych.

Opracował Tomasz Frank ‚tomm3k’ na podstawie własnych doświadczeń.

 


Raporty rozmnożeniowe

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu