Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Tapinauchenius

Tapinauchenius latipes


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Tapinauchenius latipes – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1875 roku przez Koch’a. Na wolności występuje w Wenezueli. W naturze spotykany w koloniach wraz z Avicularia velutina. Buduje gniazda na pniach drzew, pozostałych po wyrębie lasu. Spotykany także w kwiatostanach bromelii. Angielska nazwa tego ptasznika to Ghost Tree Spider.


Dorasta do 4-4,5 cm ciała.

Bardzo ładny pająk. Jego podstawową barwą jest czerń z fioletowym połyskiem. Niektóre osobniki są ciemnobrązowe lub rudawe.

Wymaga terrarium o wymiarach 20/20/30 cm (dł./szer./wys.). Jako podłoże można zastosować substrat kokosowy lub torf. Konieczne są gałęzie, kawałek kory i sztuczne lub żywe roślinypająk użyje ich jako podstawy do budowy pajęczynowej kryjówki. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 24-29°C (pożądane są nocne spadki temperatur do 18-20°C), a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych małe haczyki. Dobrze mnoży się w niewoli. W kokonie bywa około 100 jajeczek. Oprzęd ma zwykle 2-2,5 cm średnicy. Młode zaraz po przejściu 1 wylinki muszą być porozdzielane do osobnych pudełeczek, ponieważ wykazują wobec siebie duże skłonności kanibalskie. Bardzo szybko rosną i w ciągu roku osiągają dojrzałość płciową. Niektóre samice wytwarzają niezapłodnione kokony po 8-9 wylince.

Młode pajączki chętnie polują na muchy i małe świerszcze. Starszym i dorosłym osobnikom podajemy duże świerszcze, średniej wielkości karaczany i mniejszą szarańczę.

Nie są agresywne, ale bywają płochliwe. Przy najmniejszym ruchu przy ich terrarium uciekają do kryjówki. Szybkie i skoczne.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
M. Toran, Amatersky arachnolog, nr 2, 2002;
M. Toran, Arachnolog, nr 6, 2004;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.tarantulacanada.ca;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu