Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Tapinauchenius

Tapinauchenius cupreus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Tapinauchenius cupreus – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1996 roku przez Schmidt’a i Bauer’a. Na wolności występuje w Ekwadorze, w rejonie Quito. Angielskie nazwy tego ptasznika to Black and Gold Tree Spider i Orange Tree Spider.


Dorasta do 3-3,5 cm ciała.

Jest to brązowy pająk z fioletowawym połyskiem na całym ciele. Przez podłużny odwłok biegnie ciemniejsza linia. Dorosłe samce znacznie różnią się budową ciała i kolorem od samic. Mają mocno owłosione odnóża, a ich barwa to brąz.

Wymaga terrarium o wymiarach 20/20/30 cm (dł./szer./wys.). Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Konieczne są gałęzie lub podłużny kawałek kory – pająk użyje tych materiałów jako podstawy do budowy kryjówki z pajęczyny i podłoża. Można także terrarium gęsto obsadzić pnącymi roślinami. Tapinauchenius cupreus wymaga temperatury mieszczącej się w granicach 25-30°C (z nocnymi spadkami do 18-20°C) i wilgotności utrzymującej się na poziomie 70-90%.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. Są poza tym o wiele mniejsze od samic.

Młode pajączki chętnie polują na muchy i małe świerszcze. Starszym osobnikom podajemy dorosłe świerszcze i mniejszą szarańczę.

Nie ma jadu niebezpiecznego dla człowieka, ale jest skoczny i szybki. Powinni zajmować się nim ludzie, którzy mają już pewne doświadczenie w trzymaniu ptaszników nadrzewnych.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.tarantulacanada.ca;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu