Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Pterinochilus

Pterinochilus vorax


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Pterinochilus vorax – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocock’a. Na wolności występuje w Angoli, Wschodniej i Środkowej Afryce. Inna nazwa to Pterinochilus mutus. Angielskie nazwy tego ptasznika to Lake Tanganyikan golden baboon i African Lesser Baboon.


Wygląd

Dorasta do 5-6 cm ciała. Podstawową barwą tego pająka jest szary. Na tarczce grzbietowej znajduje się czarny wzór w kształcie gwiazdy. Odwłok jest podłużny, w czarne ciapki.

Terrarium

Optymalne wymiary terrarium to 30/30/30 cm. Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. Plecie spore ilości pajęczyny.

Temperatura

Wymaga temperatury w granicach 25-28°C, w nocy może spadać do 18-20°C.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-80%.

Dymorfizm płciowy

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. Jest poza tym sporo mniejszy niż samica.

Rozmnażanie

W niewoli bardzo dobrze się rozmnaża. W kokonie bywa 80-200 jaj. Młode pozostają w takiej kryjówce jeszcze jakiś czas po opuszczeniu kokonu. Małe pajączki przebywają blisko samicy, która je ochrania. W pobliżu gniazda polują na małą zdobycz.

Żywienie

Młode pajączki chętnie jedzą muszki owocowe (wrzucamy do ich pojemniczków po 3-4 szt.), larwy much i mącznika młynarka. Starsze i dorosłe osobniki chętnie polują na świerszcze, średniej wielkości karaczany i mniejszą szarańczę.

Uwagi

Jest to bardzo szybki i agresywny ptasznik. Jego jad może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Nie nadaje się dla początkujących terrarystów.

 


Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
F. Kovarik, Chov sklipkanu, 2001;
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.cyriocosmus.com;

2 przemyślenia na temat Pterinochilus vorax

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu