Artykuł w kategoriach: Phormictopus, Ptaszniki – Opisy

Phormictopus cubensis


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Phormictopus cubensis – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1917 roku przez Chamberlin’a. Na wolności szeroko rozpowszechniony na całej Kubie. Angielska nazwa tego ptasznika to Cuban Brown Tarantula.


Dorasta do 8 cm ciała.

Jest to dość duży, brązowy pająk. Tarczka grzbietowa i pierwszy człon odnóży (uda) mają lekki, złotawy połysk. Podrostki mają podobne ubarwienie, z tym że na ich odwłoku znajdują się dłuższe, czerwonawe włoski. Dorosłe samce mają nieco więcej złotego koloru na tarczce grzbietowej i kończynach. Poza tym nie różnią się od samic.

Wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 25/25/25 cm. Jako podłoża można użyć substratu kokosowego lub torfu. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzeń. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 26-28°C. Pożądane są nocne spadki temperatury do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych okazałe haczyki.

Młodym pająkom podajemy larwy much i mącznika młynarka, podrostki i starsze osobniki karmimy świerszczami, karaczanami i szarańczą. Dorosłej samicy można od czasu do czasu podać małą mysz.

Jad tego ptasznika nie jest niebezpieczny dla człowieka. Jego najczęstszą formą obrony jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka. Przy ukąszeniu przez Phormictopus cubensis występuje zwykle krótkotrwała, intensywna bolesność bez jakichkolwiek późniejszych następstw.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
F. Kovarik, Chov sklipkanu, 2001;
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;

Jedno przemyślenie na temat Phormictopus cubensis

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu