Artykuł w kategoriach: Pamphobeteus, Ptaszniki – Opisy

Pamphobeteus ferox


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Pamphobeteus ferox – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1875 roku przez Ausserer’a. Na wolności występuje w Kolumbii. Inna nazwa to Lasiodora ferox. Angielska nazwa tego ptasznika to Colombian Smokey Black Bird Eater.


Zaliczany do większych ptaszników. Dorasta do 8-9 cm ciała.

Duży, czarno brązowy pająk. Tarczka grzbietowa i kończyny są brązowo-rude, odwłok jest czarny. Na odnóżach znajdują się jaśniejsze, podwójne paseczki.

Optymalne wymiary terrarium dla tego gatunku to 35/30/35 cm (dł./wys./szer.). W terrarium potrzebna jest duża warstwa podłoża (torfu lub substratu kokosowego), ponieważ Pamphobeteus ferox bardzo zawzięcie w nim kopie. Jako kryjówki można użyć kawałka kory lub dużego korzenia. Optymalna temperatura to 24-28°C (z nocnymi spadkami do 18-20°C), a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych okazałe haczyki.

Młode chętnie jedzą małe świerszcze i larwy mącznika młynarka, starszym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę. Dorosłym osobnikom można od czasu do czasu podać małą mysz.

Bardzo rzadko występuje w hodowli. Jest to dość spokojny pająk, rzadko bywa agresywny. Jego najczęstszą obroną jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka.

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.tarantulaspiders.com
;


Powiązane artykuły

Jedno przemyślenie na temat Pamphobeteus ferox

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu