Artykuł w kategoriach: Monocentropus, Ptaszniki – Opisy

Monocentropus balfouri


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

Monocentropus balfouri – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocock’a.


 

Warunki hodowli
Wilgotność: 70%
Temperatura w dzień: 28°C
Temperatura w nocy: 22°C
Terrarium: 30/25/20 cm

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Socotra baboon

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: pająki (Araneae)
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Eumenophorinae
Rodzaj: Monocentropus
Gatunek: Monocentropus balfouri (Pocock, 1897)

 

Występowanie

Na wolności występuje na terytorium Jemenu, wyłącznie na wyspie Sokotra (gatunek endemiczny).

Wygląd

Samica osiąga ponad 6 cm ciała (nawet do 18 z odnóżami), samiec ok. 4 cm ciała.

Ciekawie ubarwiony ptasznik. Młode co prawda są ubarwione jednolicie i jest to kolor szaro-brązowy, dorosłe osobniki posiadają jednak dużo ciekawsze kolory – głowotułów po wylince nabiera niebieskiego koloru a z czasem szarzeje. Odwłok jest koloru ciemnego.
Występuje różnica w ubarwieniu samic i samców – samice przed wylinką posiadają niebieski odcień karapaksu, samce natomiast fioletowy.

Biotop

W naturze buduje kryjówki pomiędzy korzeniami drzew i kamieniami. Zamieszkuje rzadko porośnięte tereny wyspy. Kopie głębokie na 10-20 cm nory. Niektóre osobniki zmieniają miejsce zamieszkania po każdym linieniu. Najczęściej znajdowano osobniki tego gatunku na wysokości 850-950 m n.p.m., gdzie temperatura waha się od 10°C w nocy do 36°C w dzień. W miejscach nasłonecznionych panuje upał dochodzący do 60°C. Sokotra ma dwie pory monsunowe – wieją w nich silne wiatry, o sile 4-5° w skali Beauforta, temperatura znacznie się obniża, a góry są ciągle spowite we mgle. Największa wysokość, na której znaleziono Monocentropus balfouri, to 1227 m. n.p.m.

Zachowanie

Monocentropus balfouri przy każdym otwarciu terrarium wychodzą ze swojej kryjówki. Przy manipulacji w terrarium nie są płochliwe i nie uciekają.


Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną – unosi bardzo wysoko przednią parę kończyn krocznych i uderza nią w napastnika. Jeżeli intruz się nie wycofa – następuje atak. Ukąszenia zdarzają się najczęściej przy próbie odbierania kokonu samicy.

Film 1. Monocentropus balfouri – pozycja obronna

 

Ciekawostki

  • Mieszkańcy wyspy, na której żyją te pająki, bardzo się ich boją i twierdzą, że ich ukąszenie może zabić wielbłąda. Jest to jednak opinia mocno przesadzona.
  • Pająk nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka.
  • Dojrzałe samce i samice mają narządy strydulacyjne.

Terrarium

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 25/30/20 cm (dł./wys./szer.).

Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego zmieszanego z piaskiem. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości podłoża (ok 15-20 cm) gdyż jest to pająk podziemny kopiący korytarze. W podłożu można posadzić roślinypająki ich nie niszczą ani nie podkopują. Można również zapewnić schronienie w postaci kawałka kory.


Pająk budując kryjówkę, otacza ją warstwą pajęczyny.

Żywienie

Młodym pajączkom podajemy larwy much i mącznika młynarka. Starsze i dorosłe osobniki chętnie jedzą świerszcze, karaczany i szarańczę. W naturze czasami polują na skorpiony.

Dymorfizm płciowy

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie ma natomiast haczyków na przedniej parze kończyn krocznych.

Rozmnażanie

Przed dopuszczaniem należy oba pająki dobrze nakarmić. Samca wpuszczamy do terrarium samicy. Po kilku minutach zaczyna on bębnić odnóżami w podłoże. Samica mu rzadko odpowiada, a kopulacja jest bezproblemowa. Prawie nie zdarza się jej atak na partnera. Kokon wytwarzany jest zwykle po 2 miesiącach. Ma kształt przeważnie owalny i nie jest duży. Bywa w nim około 50 szt. 2,5 mm jaj. Temperaturę należy utrzymywać w granicach 20-22°C w nocy, a 25-26°C w dzień. Po 1,5 miesiąca w kokonie powinny znajdować się nimfy I. Po dalszych 2 tygodniach zaczynają się one przekształcać w nimfy II (mierzą one niecałe 0,5 cm wielkości).

U Monocentropus balfouri występują 3 stadia nimf. Nimfy III są nieco odmienne od pozostałych stadiów nimf, a mianowicie mają już na ciele włoski. Może to zmylić hodowcę, który sądzi, że ma w inkubatorze już pajączki. Nimfy III linieją do stadium pajączka po około 3 tygodniach.

 

Opracowanie i źródła informacji

Łukasz Koclęga

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
D. St’astny, Sklipkan, nr 2, 2001;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Monocentropus balfouri – raport rozmnożeniowy

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu