Artykuł w kategoriach: Hysterocrates, Ptaszniki – Opisy

Hysterocrates robustus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Hysterocrates robustus – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1899 roku przez Pocock’a, na podstawie samicy. Ostatnio obserwowany w 1998 roku przez Peters’a. Na wolności występuje w Gwinei Równikowej i Kamerunie. Występuje jeszcze drugi podgatunek tego ptasznika – Hysterocrates robustus sulcifer. Angielska nazwa tego ptasznika to Benito Olive-Green baboon.


Dorasta do 8 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami mierzy ponad 20 cm.

Duży, brązowy pająk, z pokroju ciała i ubarwienia podobny do innych ptaszników z rodzaju Hysterocrates.

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 25/25/25 cm. Wsypujemy do niego kilkucentymetrową warstwę podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Pająk ten kopie w podłożu głębokie nory. Dodatkowe wyposażenie terrarium nie jest konieczne. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 26-28°C, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 85%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie ma natomiast haczyków na przedniej parze kończyn krocznych.

Młode pajączki karmimy larwami much, mącznika młynarka i małymi świerszczami. Starszym osobnikom podajemy szarańczę, duże świerszcze, pasikoniki i karaczany. Dorosłym samicom można od czasu do czasu podać małą mysz.

Gatunek agresywny, niepolecany dla początkujących. Posiada jad, który może być potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.spinnen.info;
www.minaxtarantulas.net;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu