Artykuł w kategoriach: Hysterocrates, Ptaszniki – Opisy

Hysterocrates ederi


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Hysterocrates ederi – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1995 roku przez Charpentier’a. Na wolności występuje w Gwinei Równikowej i Wyspie Bioko. Angielska nazwa tego ptasznika to Guinea Goliath Baboon i Guinea Black Baboon. W naturze kopie głębokie nory.


Dorasta do 7-8 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami mierzy 17-20 cm.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest brąz. Ostatnia para odnóży jest u samic bardzo rozwinięta. Odnóża są słabo owłosione jaśniejszymi włoskami. Młode są miniaturkami osobników dorosłych.

Wymaga terrarium o wymiarach 25/25/25 cm. Wsypujemy do niego kilkunastocentymetrową warstwę podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Hysterocrates ederi kopie głębokie nory. Dodatkowe wyposażenie terrarium nie jest konieczne, aczkolwiek nie zaszkodzi kawałek kory lub korzenia.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie ma natomiast haczyków na przedniej parze odnóży.

Młode pajączki karmimy larwami much i mącznika młynarka, starszym podajemy świerszcze i średnie karaczany. Dorosłym osobnikom można podać od czasu do czasu małą mysz lub dużą szarańczę. Gatunek bardzo żarłoczny.

Nie nadaje się dla początkujących, ze względu na dość silny jad, który może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.cyriocosmus.com
;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu