Artykuł w kategoriach: Harpactira, Ptaszniki – Opisy

Harpactira tigrina


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Harpactira tigrina – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1875 roku przez Ausserer’a. Na wolności występuje w Republice Południowej Afryki. Angielska nazwa tego ptasznika to Good Hope yellow banded baboon spider. Wytwarza sporo sieci.


Dość ładnie ubarwiony pająk, wyglądem przypominający ptaszniki z rodzaju Pterinochilus. Jego ciało jest piaskowożółte. Na odwłoku występuje kilka czarnych kropek.

W terrarium powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa podłoża z dodatkiem piasku (torfu lub substratu kokosowego). Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzeń. Dla ozdoby można umieścić w terrarium kilka kamieni. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C w dzień i 18-20°C w nocy. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych okazałe haczyki. Jest poza tym sporo mniejszy od samicy.

Młodym pająkom podajemy muszki owocówki, wylęg świerszcza i larwy mącznika młynarka. Starsze i dorosłe osobniki chętnie polują na duże świerszcze, karaczany i szarańczę.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu