Artykuł w kategoriach: Grammostola, Ptaszniki – Opisy

Grammostola burzaquensis


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Grammostola burzaquensis – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1946 roku przez Ibarra. Na wolności występuje w Argentynie. Angielska nazwa tego pająka to Argentinean Rose Tarantula.


Dorasta do 5-6 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami do 13-14 cm.

Dorosłe osobniki są bardzo ciemnobrązowe. Na odwłoku występuje złotawe lusterko. Młode są różowe z ciemnym odwłokiem. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 25/25/25 cm. Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy, a jako kryjówka doskonale nadaje się kawałek kory.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych pokaźne haczyki. W kokonie znajduje się od 100 do 200 jajeczek. Dojrzałość płciową Grammostola burzaquensis osiąga w wieku ok. 6 lat.

Młodym pajączkom podajemy owady i ich larwy (np. much czy mącznika młynarka). Podrostki i dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami i szarańczą.

Jad tego ptasznika nie jest niebezpieczny dla człowieka. Jego obroną jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka. Grammostola burzaquensis nadaje się dla początkujących terrarystów.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;


Jedno przemyślenie na temat Grammostola burzaquensis

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu