Artykuł w kategoriach: Eupalaestrus, Ptaszniki – Opisy

Eupalaestrus weijenberghi


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

Eupalaestrus weijenberghi – ptasznik

Eupalaestrus weijenberghi (Thorell, 1894) na wolności występuje w Argentynie i Urugwaju. Sklasyfikowany w 1894 roku przez Thorell’a. Inne nazwy to Eurypelma saltator, Weyenberghia weijemberghi, Weyemberghiana weijemberghi, Pterinopelma wejienberghi, Pterinopelma saltator i Lasiodora weijenberghi. Angielska nazwa tego gatunku to White-collared Tarantula.


Dorasta do 5 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami mierzy około 15 cm.

Podstawową barwą tego ptasznika jest bardzo ciemny brąz do czarnego, czasem z niebieskawym połyskiem. Na kończynach występują słabo widoczne jaśniejsze kreseczki. Odwłok porośnięty długimi, ciemnymi włoskami. Młode są szare z ciemną plamką na odwłoku. Ubarwienie dorosłych osobników pojawia się około 6 wylinki. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Wymaga terrarium o wymiarach 30/30/20 cm (dł./szer./wys.). Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Młode tego gatunku lubią kopać. W terrarium powinna znaleźć się kryjówka w postaci kawałka kory lub korzenia. Gatunek ten dobrze się czuje w przedziale 28-33°C(nocą temperatura może spadać do 18-20°C). Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki. Samce żyją 4-5 lat, samice dożywają 18 lat. Przy dopuszczaniu samica nie jest agresywna w stosunku do samca.

Młodym ptasznikom podajemy larwy owadów: much, mącznika młynarka, muszki owocowe. Starszym i dorosłym pająkom podajemy świerszcze, karaczany i szarańczę.

Pająk ten nie ma jadu niebezpiecznego dla człowieka. Jego najczęstszą obroną jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka, jednak większość osobników tego nie robi. Należy uważać, aby nie przesadzić z wilgotnością – młode tego nie lubią i mogą szybko zakończyć życie w takich warunkach. Nadaje się dla początkujących.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1. 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
P. Klaas, Vogelspinnen im Terrarium, 1993;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.cyriocosmus.com;

Własne doświadczenia.


Powiązane artykuły

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu