Artykuł w kategoriach: Euathlus, Ptaszniki – Opisy

Euathlus vulpinus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Euathlus vulpinus – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1880 roku przez Karsch’a. Na wolności występuje w Chile. Inne nazwy to Orthothrichus vulpinus, Phrixotrichus auratus i Phrixotrichus roseus.


Dorasta do 5-6 cm ciała.

Euathlus vulpinus wystepuje w kilku odmianach barwnych. Pokrojem ciała i wyglądem przypomina Grammostola rosea. Posiada narządy strydulacyjne. Podstawową barwą ciała jest brązowy i różowo-brązowy. Tarczka grzbietowa z różowo-złotym połyskiem. Inna odmiana barwna jest ciemno-pomarańczowa. Dorosłe samce mają bardzo owłosione odnóża. Młode są kolorowe prawie od 1 wylinki. Ich odwłok jest czerwonawy, Tarczka grzbietowa brązowa, a odnóża czarne i gęsto owłosione.

Dla dorosłego osobnika optymalne wymiary terrarium to 25/20/25 cm (dł./wys./szer.). Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25-30°C, z nocnymi spadkami do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Małym pajączkom podajemy muszki owocówki, larwy much i mącznika młynarka. Starsze i dorosłe osobniki chętnie przyjmują świerszcze i średniej wielkości karaczany.

Jest to pająk spokojny, bardzo rzadko wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Jego jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Nadaje się dla początkujących.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
H.J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;


Powiązane artykuły

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu