Artykuł w kategoriach: Ephebopus, Ptaszniki – Opisy

Ephebopus rufescens


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Ephebopus rufescens – ptasznik

Na wolności występuje w Gujanie Francuskiej. Opisany w 2000 roku przez West’a i Marschall’a.


Nazewnictwo

Nazwa angielska: Red Skeleton tarantula, Yellow Flameknee tarantula

Wygląd

Należy do średniej wielkości ptaszników – dorasta do 5 cm ciała. Z rozpostartymi odnóżami mierzy 12-14 cm.

Młode i dorosłe osobniki różnią się ubarwieniem. Małe pająki są bardziej kolorowe – odwłok mają zielony, odnóża czarne (poza ostatnią parą, która jest różowa), tarczkę grzbietową zaś złocistą. Osobniki dorosłe są ciemnobrązowe, na kończynach występują żółte paski, a odwłok połyskuje na fioletowo.

Aktywność

Prowadzi zdecydowanie nocny tryb życia – dnie spędza w ukryciu.

Terrarium

Terrarium powinno mieć wymiary 35/20/20 cm (wys./dł./szer.). Jako podłoże można zastosować torf kwaśny lub substrat kokosowy (około 5 cm). Do terrarium można włożyć gałęzie i korę – ptasznik użyje ich do budowy podziemnej kryjówki. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 23-26°C (nocą może spadać do 20-22°C).

Żywienie

Młode ptaszniki karmimy larwami mącznika młynarka, muchami oraz wylęgiem świerszczy, starszym i dorosłym podajemy odpowiedniej wielkości świerszcze, duże muchy, mniejsze karaczany i owady łąkowe.

Dymorfizm płciowy

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy). Jest mniejszy od samicy i ma bardziej owłosiony odwłok.

Rozmnażanie

Samce dojrzewają po 1,5-2 latach, samice po 2-2,5 roku. Rzadko rozmnażany w niewoli. W kokonie znajduje się 70-120 jajeczek, z których wylęgają się dość spore nimfy – mierzą około 1 cm wielkości.

Uwagi

Ze względu na swą dużą szybkość i skoczność gatunek ten nie nadaje się na pierwszego pająka. Powinny zajmować się nim osoby, które mają już pewne doświadczenie w trzymaniu gatunków nadrzewnych. Nie wyczesuje włosków parzących i bardzo rzadko przybiera pozycję grożącą.


 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
www.tarantulas.ru
;
Własne doświadczenia.

Jedno przemyślenie na temat Ephebopus rufescens

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu