Artykuł w kategoriach: Chilobrachys, Ptaszniki – Opisy

Chilobrachys bicolor


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Chilobrachys bicolor – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1895 roku przez Pocock’a. Na wolności zamieszkuje Myanmar(Birma). Inna nazwa to Musagetes bicolor. Angielska nazwa tego ptasznika to Kyaukse mustard tarantula.


Dorasta do 6 cm ciała, do 12-13 cm z rozpostartymi odnóżami.

Pokrojem ciała i ubarwieniem przypomina inne pająki z rodzaju Chilobrachys. Jego podstawowym ubarwieniem jest jasny brąz. Odwłok jest podłużny. Nie ma zbytnich różnic pomiędzy samicami i samcami – dorosłe samce mają jedynie czarne stopy.

Wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 25/25/25 cm, z kilkucentymetrową warstwą podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Wytwarza dużo pajęczyny i kopie nory, dlatego dodatkowe wyposażenie terrarium nie jest konieczne. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 28°C(nocą może spadać do 22°C), a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie ok. 90%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie posiada natomiast haczyków na przedniej parze kończyn. Poza tym jest sporo mniejszy od samicy.

Dorosłym osobnikom podajemy świerszcze, karaczany, pasikoniki i szarańczę. Młode karmimy małymi owadami i ich larwami (np. much czy mącznika młynarka). Jest to gatunek bardzo żarłoczny, niesprawiający problemów swojemu właścicielowi.

Bardzo rzadki w hodowli. Posiada dość silny jad, który może być potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Jest poza tym dość szybki. Nie nadaje się dla początkujących.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.spidy.goliathus.com;
www.la-mygalopole.fr
;


Jedno przemyślenie na temat Chilobrachys bicolor

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu