Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Opisy

Utricularia spp. – pływacze epifityczne

Utricularia spp. – pływacze epifityczne

Pływacz górski – Utricularia alpina
Pływacz nerkowaty – Utricularia reniformis
Gatunki te rosną głównie na porytej mchem korze. Do tej grupy zaliczamy też pływacze żyjące w bromeliach. Tworzą największe z całej grupy kwiaty i to głównie dla ich wielkości są uprawiane.

Wygląd

  • Wysokość: Utricularia reniformis ‚Large Leaf’ do 35 centymetrów.
  • Szerokość: Pojedyncza roślina kilkanaście centymetrów.

Nasłonecznienie

Wymagają dużej ilości światła, jednak powinno być ono rozproszone. Bezpośrednio słońce spali liście, ale to właśnie głównie światło warunkuje powstawanie kwiatów.

Podlewanie

Latem podlewamy od góry lub zanurzamy całą doniczkę na kilkanaście minut w wodzie i odsączamy jej nadmiar. Zimą obniżamy poziom wilgotności, ale podłoże nie może wyschnąć.

Wilgotność otoczenia

Gatunki te lubią wysoką wilgotność. Spryskiwanie może być niewystarczające – rośliny najlepiej rosną w terrariach lub pod połówką plastikowej butelki.

Temperatura

  • Temperatura latem: Temperatura co najmniej pokojowa (18°C), choć rośliny generalnie lepiej czują się w temperaturze około 20-25°C.
  • Temperatura zimą: Nie powinna spaść poniżej 10°C – najlepiej jeśli będzie utrzymywała się w granicach 15-20°C.

Nawożenie

Nie nawozimy pływaczy – ich korzenie nie są przystosowane do pobierania pokarmu i nawóz spali je. Dokarmianie też jest rzadko stosowane z racji, że pułapki rosną pod ziemią.

Przesadzanie

Przesadzamy gdy roślina przerasta pojemnik. Używamy dobrze przepuszczalnego podłoża. Najlepiej sprawdza się mieszanka mchu torfowca i perlitu w stosunku 1 do 1, ale można też dodać do niego, korę lub podłoże do storczyków.

Okres spoczynku

Rośliny te powinny przejść okres spoczynku – zwiększy to wiosną ilość kwiatów i poprawi szybkość wzrostu rośliny. Zapewniamy im temperaturę w granicach 15 – 20°C i ograniczamy podlewanie – podłoże powinno być lekko wilgotne.

Rozmnażanie

  • Nasiona – część jest samopylna, część wymaga zapylenia z innym osobnikiem. Nasiona wysiewamy na mokre podłoże i ustawiamy w jasnym, wilgotnym i ciepłym (25°C) miejscu. Kiełkują od kilkunastu dni to 2 miesięcy.
  • Podział – gdy roślina zarośnie całą doniczkę podczas przesadzania dzielimy jej zawartość na mniejsze części i sadzimy osobno.

Kwitnienie

Pływacze są często uprawiane nie dla samej mięsożerności, ale właśnie dla kwiatów. Są one nieduże ale na jednym pędzie może być ich kilka, a w jednej doniczce może być kilkadziesiąt takich pędów. Ten rodzaj pływaczy tworzy najpiękniejsze kwiaty.

Problemy

Problemem może być zbyt niska temperatura przy zalanym podłożu zimą – może to powodować gnicie rośliny.

Stopień trudności uprawy

Są to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu