Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Opisy

Utricularia spp. – pływacze wodne

Utricularia spp. – pływacze wodne

Pływacz zwyczajnyUtricularia vulgaris

Najmniej liczna, ale najbardziej znana w Polsce grupa pływaczy. Tworzą one długie podwodne pędy na których okółkowo rosną zredukowane liście. Wśród nich widać drobne pęcherzyki – pułapki na wodne owady (skorupiaki, larwy owadów??).

Wygląd

Wysokość

Długość do kilkudziesięciu centymetrów.

Szerokość

średnica kilku centymetrów.

Nasłonecznienie

Wymagają dużej ilości światła. W naturze rosną tuż przy powierzchni wody. Mała ilość światła spowoduje zapadanie rośliny w stan spoczynku. Duża ilość umożliwi wytworzenie kwiatów.

Podlewanie

Ponieważ cała roślina jest zanurzona w wodzie nie ma potrzeby jej podlewania. Najlepiej jeśli jest ona odrobinę kwaśna – możemy to uzyskać umieszczając na spodzie zbiornika niewielką ilość torfu. Woda powinna być pozbawiona związków mineralnych, gdyż będą one osadzały się na ściankach naczynia.

Wilgotność otoczenia

Tutaj też nie musimy nic robić.

Temperatura

  • Temperatura latem: Temperatura conajmniej pokojowa (18°C). Poniżej tej temperatury roślina zapada w stan spoczynku.
  • Temperatura zimą: Zimą u gatunków przechodzących okres spoczynku temperatura powinna być niższa. Pływacze z naszej strefy klimatycznej przechodzą okres spoczynku na dnie zbiorników w postaci pąków przetrwalnych (tzw. turionów). U gatunków rosnących przez cały rok temperatura nie może ulec zmianie. U gatunków występujących w Polsce temperatura może spaść poniżej zera i nie powinno się im nic stać.

Nawożenie

Niepotrzebne. Powinniśmy jednak dokarmiać pływacze żywymi owadami wodnymi: rozwielitką, oczlikami lub larwami komarów.

Przesadzanie

Duże rośliny przenosimy do większego akwarium lub rozdzielamy na kilka mniejszych.

Rozmnażanie

  • Z nasion – część jest samopylna, część wymaga zapylenia z innym osobnikiem. Nasiona gatunków nie wymagających stratyfikowania umieszczamy bezpośrednio w wodzie i ustawiamy w jasnym i ciepłym (25 stopni) miejscu. Nasiona przechodzące stratyfikację umieszczamy wcześniej na okres 4 – 6 tygodni w słoiku z wodą destylowaną w lodówce (ale nie w zamrażalniku). Kiełkują od kilkunastu dni to 2 miesięcy;
  • Podział – pędy tniemy na mniejsze części i każdą z nich umieszczamy w osobnym akwarium (gatunki takie jak np. U. ochroleuca i U. australis nie wytwarzają nasion wogóle).

Kwitnienie

Kwitną tylko, gdy mają dużą ilość światła.

Problemy

Rośliny mogą w wodzie porastać glonami, ale niestety nic na to nie poradzimy. Kwaśna woda zmniejsza ich ilość, ale nie zapobiega zupełnie ich powstaniu.

Stopień trudności uprawy

Jest to roślina łatwa w uprawie, chociaż mogą być problemy z jej zimowaniem. Najlepiej rozpocząć hodowlę tych pływaczy od Utrucularia gibba, gdyż jest to gatunek potrafiący przetrzymać praktycznie wszystko (niską temperaturę, brak światła).

Uwagi

Pływacze wodne z naszej strefy klimatycznej mogą rosnąc i zimować w ogrodowym stawie. Powinien on być jednak na tyle głęboki, by jego dno nie zamarzało, gdyż nie wszystkie gatunki mogą to przetrwać.

Rafał Pitera

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu