Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Drosera spp. – gatunki rosiczek z klimatu umiarkowanegoDrosera spp. – gatunki rosiczek z klimatu umiarkowanego

Rosiczki tworzą rozetkę kilkunastu owadożernych liści. Są one zielone, pokryte różowo – czerwonymi wypustkami. Na końcu każdego „czułka” znajduje się kropelka lepkiej, błyszczącej cieczy. Owad, który usiądzie na takim liściu przykleja się. Jego ruchy powodują zginanie się czułków w jego kierunku. Jeśli ofiara jest duża, liść zagina się i rozpoczyna się trawienie ofiary. Rosiczki te rosną w klimacie, w którym występuje mroźna zima (jak na przykład w Polsce). Wytworzenie zwartych pąków (krótkich liści) umożliwia im przetrwanie niekorzystnych warunków.

Wygląd

  • Wysokość: 35 centymetrów.
  • Szerokość: 35 centymetrów.

Nasłonecznienie

Stawiamy na nasłonecznionym parapecie. Musimy jednak pamiętać wtedy o odpowiednio wysokiej wilgotności podłoża. Nie trzeba się bać o to, że kropelki cieczy poparzą liścierosiczka reguluje jej ilość w zależności od pogody (najwięcej cieczy jest na niej od wieczora do rana oraz w pochmurne dni).

Podlewanie

Roślinę trzymamy w 2 – 3 centymetrowej warstwie wody pozbawionej wapnia (destylowana, z filtra RO lub chociaż przegotowana). Często ją uzupełniamy, gdyż jest ona wrażliwa na przesuszenie podłoża (usychają końcówki liści). W okresie spoczynku podłoże musi być lekko wilgotne, ale nie może być mokre.

Wilgotność otoczenia

Chociaż rosiczki lubią wysoką wilgotność, to spokojnie możemy je hodować w doniczce ustawionej na podstawce z wodą, które zapewnią ją w wystarczającym stopniu. Dobrym sposobem jest postawienie doniczki z podstawką na tacy z kulkami absorbującymi wodę. Nie zraszajmy rosiczki, gdyż może jej to zaszkodzić.

Temperatura

Temperatura latem

Latem hodujemy ją w temperaturze 18-25°C.

Temperatura zimą

Zimą wymaga temperatury około 5 10°C. Wyższe temperatury w tym okresie sprawią, że roślina będzie w następnym roku słabo rosła. Pamiętajmy o zmniejszeniu zimą częstotliwości podlewania.

Nawożenie

Nigdy nie nawozimy roślin owadożernych. Ich korzenie nie są przystosowane do pobierania nawozu i zbyt wysokie stężenie azotu w podłożu pali je. Roślin owadożernych nie musimy nawozić – wystarczy co jakiś czas dać im jakiegoś owada.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy co dwa – trzy lata do podłoża składającego się z torfu i gruboziarnistego piasku w proporcjach 3:1. Nie stosujemy zwykłej ziemi do kwiatów, gdyż zawiera ona dodatek nawozu, który może spalić roślinom korzenie.

Okres spoczynku

Rosiczka ta wymaga okresu spoczynku. W tym czasie należy ją umieścić w pomieszczeniu, w którym będzie miała dostęp do dużej ilości światła, a w którym temperatura utrzymuje się pomiędzy 5 a 10 stopni. Roślina powinna mieć w tym czasie tylko lekko wilgotne podłoże – w żadnym wypadku nie powinna stać w wodzie. Minimalny czas okresu spoczynku to 4 do 6 tygodni, może on jednak trwać nawet trzy miesiące. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia roślinie takich warunków musimy uciec się do jakiejś „sztuczki”. Pierwsza z nich polega na podlaniu a następnie umieszczeniu rośliny w foliowej torebce. Tak zapakowaną roślinę umieszczamy jeszcze dodatkowo w papierowej torebce i wkładamy na minimum 4 tygodnie do lodówki (ale nie do zamrażarki). Sprawdzamy raz na tydzień czy z rośliną nie dzieje się coś złego. Nie jest to idealny sposób i powinniśmy go używać jako ostateczności, ale generalnie lepszy taki niż żaden okres spoczynku. Drugi sposób to sprawdzenie temperatury na parapecie. Czasem nawet przy nowych oknach temperatura jest tam niższa – pomijając ewentualną nieszczelność okien powietrze w zetknięciu się z zimną szybą ochładza się i spływa w dół. Jeśli tak się dzieje to wystarczy nie przesadzać z kaloryferem i rośliny mogą zimować w miejscu, gdzie rosły przez cały rok.

Rozmnażanie

  • Z nasion – większość pospolitych gatunków jest samopylna, ale niektóre wymagają zapylenia krzyżowego. Nasiona wymagają stratyfikacji: należy wysiać je na lekko wilgotne podłoże do doniczki z otworami odpływowymi, wstawić tą doniczkę do nieco większej osłonki (doniczki bez otworów odpływowych), nalać na spód odrobinę wody i całość wstawić na 4-6 tygodni do lodówki (ale nie do zamrażalnika). Po tym czasie doniczkę ustawiamy w jasnym, ciepłym (około 25°C) i wilgotnym miejscu. Po 2-3 tygodniach nasiona powinny zacząć kiełkować;
  • Sadzonki liściowe – docinamy zdrowego liścia i umieszczamy w podłożu tylko część posiadającą czułki. Możemy też umieścić liście w połowie w pojemniku z destylowaną wodą;
  • Sadzonki korzeniowe – z podłoża delikatnie wyciągamy korzeń rośliny i odcinamy jego fragment. Umieszczamy go na powierzchni wilgotnego podłoża, w wysokiej temperaturze i jasnym miejscu. Na całej jego szerokości powinny zacząć pojawiać się młode roślinki;

Kwitnienie

Kwitnie od wiosny do końca lata. Na kwiatostanie jest kilkanaście do dwudziestuparu pojedynczych kwiatów.

Problemy

Rosiczka nie sprawia większych problemów. Brak kropelek cieczy trawiennej może być spowodowany za niską wilgotnością przy dużym nasłonecznieniu lub zbyt małym nasłonecznieniem.

Stopień trudności uprawy

Hoduje się ją dosyć łatwo. Problem może sprawić jedynie okres spoczynku.

Uwagi

Nie karmimy rosiczek zbyt dużymi owadami – komar jest dla niej w sam raz. Rosiczki rosną szybko.

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu