Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Opisy

Drosera spp. – rosiczki tropikalne

Drosera spp. – rosiczki tropikalne

Rosiczki tworzą rozetkę kilkunastu owadożernych liści. Są one zielone, pokryte różowo – czerwonymi czułkami. Na końcu każdego czułka znajduje się kropelka lepkiej, błyszczącej cieczy. Owad, który usiądzie na takim liściu przykleja się. Jego ruchy powodują zginanie się czułków w jego kierunku. Jeśli ofiara jest duża, liść zagina się i rozpoczyna się trawienie ofiary.

Rosiczki pochodzące ze strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej, oraz część gatunków z Nowej Zelandii nie przechodzą okresu spoczynku, gdyż w naturze przez cały rok mają mniej więcej taką samą temperaturę. Polecane są dla osób, które nie mogą zapewnić swoim roślinom niższej temperatury zimą.

Wygląd

Wysokość 25 centymetrów. Szerokość 25 centymetrów.

Nasłonecznienie

Stawiamy na nasłonecznionym – najlepiej południowym – parapecie. Musimy jednak pamiętać wtedy o odpowiednio wysokiej wilgotności podłoża. Nie trzeba się bać o to, że kropelki cieczy poparzą liście – rosiczka reguluje jej ilość w zależności od pogody (najwięcej cieczy jest na niej od wieczora do rana oraz w pochmurne dni). Dużo słońca sprawia, że liście niektórych gatunków nabierają bordowego koloru.

Podlewanie

Roślinę trzymamy w 2 – 3 centymetrowej warstwie wody pozbawionej wapnia. Woda do podlewania roślin owadożernych powinna być miękka i pozbawiona wszelkich związków chemicznych. Najlepsza jest taka z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Na czystych ekologicznie terenach możemy też użyć deszczówki. Jeśli nie możemy zapewnić roślinom takiej wody to chociaż przegotujmy zwykłą wodę z kranu przez kilka minut pod przykryciem. Często ją uzupełniamy, gdyż jest ona wrażliwa na przesuszenie podłoża (usychają końcówki liści).

Wilgotność otoczenia

Chociaż rosiczki lubią wysoką wilgotność, to spokojnie możemy je hodować w doniczce ustawionej na podstawce z wodą, które zapewnią ją w wystarczającym stopniu. Dobrym sposobem jest postawienie doniczki z podstawką na tacy z kulkami absorbującymi wodę. Nie zraszajmy rosiczki, gdyż może jej to zaszkodzić.

Temperatura

Temperatura latem. Latem hodujemy ją w temperaturze 18-25°C.

Temperatura zimą. Opisywane tu gatunki nie przechodzą okresu spoczynku i przez cały rok hodujemy je w temperaturze pokojowej.

Nawożenie

Nigdy nie nawozimy roślin owadożernych. Ich korzenie nie są przystosowane do pobierania nawozu i zbyt wysokie stężenie azotu w podłożu pali je. Roślin owadożernych nie musimy nawozić – wystarczy co jakiś czas dać im jakiegoś owada.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy co dwa – trzy lata do podłoża składającego się z torfu i gruboziarnistego piasku w proporcjach 3:1. Nie stosujemy zwykłej ziemi do kwiatów, gdyż zawiera ona dodatek nawozu, który może spalić roślinom korzenie.

Okres spoczynku

Rosiczki te nie przechodzą okresu spoczynku – przez cały rok hodujemy je w takich samych warunkach.

Rozmnażanie

  • Z nasion – nie stratyfikujemy ich. Pospolite gatunki są samopylne. Nasiona należy wysiać na powierzchnię wilgotnego podłoża i postawić w jasnym, ciepłym i wilgotnym miejscu (26°C). Powinny wykiełkować po 2-3 tygodniach.
  • Sadzonki liściowe – odrywamy u nasady zdrowego liścia i umieszczamy w podłożu lub kładziemy bezpośrednio na nim. Możemy też umieścić liście w połowie w pojemniku z destylowaną wodą.
    Sadzonki korzeniowe – z podłoża delikatnie wyciągamy korzeń rośliny i odcinamy jego fragment. Umieszczamy go na powierzchni wilgotnego podłoża, w wysokiej temperaturze i jasnym miejscu. Na całej jego szerokości powinny zacząć pojawiać się młode roślinki.
  • Młode roślinki na pędzie kwiatowym – pęd kwiatowy pocięty na 2 – 3 centymetrowe fragmenty i umieszczony ją w jasnym, ciepłym i wilgotnym miejscu na powierzchni podłoża lub wstawiony w całości do pojemnika z wodą powinien dać nam nowe roślinki.
  • Sadzonki wierzchołkowe – roślinki które tworzą łodygi możemy przeciąć w połowie i ukorzenić górną część. Dolna wypuści nowe liście.
  • Podział łodyg – rosiczki o wzniesionym pokroju (D. adelae, D. affinis, D. pilosa), gdy nadmiernie wyrosną, możemy pociąć ich łodygi na kilkucentymetrowe kawałki i ukorzenić.

Kwitnienie

Kwitnie od wiosny do końca lata. Na roślinie może być nawet kilkanaście kwiatostanów, a na każdym kwiatostanie kilkanaście do dwudziestuparu pojedynczych kwiatów. Większość jest samopylna. Gdy torebki nasienne zaczernieją możemy wysypać ich zawartość – maleńkie, czarne nasiona – na białą kartkę.

Problemy

Rosiczka nie sprawia większych problemów. Brak kropelek cieczy trawiennej może być spowodowany za niską wilgotnością przy dużym nasłonecznieniu lub zbyt małym nasłonecznieniem. Usychanie starszych liści jest normalnym zjawiskiem – roślina nic nie traci bo cały czas wyrastają nowe.

Stopień trudności uprawy

Rosiczki tej grupy należą do najłatwiejszych roślin w uprawie – i to nie tylko roślin owadożernych. Wystarczy im zapewnić dużo słońca i wodę na podstawce i można cieszyć się wspaniale rosnącą roślinką.

Uwagi

Nie karmimy rosiczek zbyt dużymi owadami – komar jest dla niej w sam raz. Ich głównymi ofiarami w hodowlach są ziemiórki. Rosiczki rosną szybko.

 

Rafał Pitera

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu