Artykuł w kategoriach: Ceratogyrus, Ptaszniki – Opisy

Ceratogyrus meridionalis


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Ceratogyrus meridionalis – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1907 roku przez Hirst’a. Na wolności występuje w Mozambiku i Malawi. Inna nazwa to Pterinochilus meridionalis. Angielska nazwa tego ptasznika to Zimbabwe Grey Baboon.


Pokrojem ciała i ubarwieniem przypomina ptaszniki z rodzaju Pterinochilus. Kiedyś był zresztą do nich zaliczany. Tarczka grzbietowa czarna, z żółtymi kreskami, układającymi się w gwiaździsty wzór. Odwłok brązowo-żółty, z kilkoma czarnymi plamkami. Odnóża żółtawe. Niektóre osobniki są szaro-żółte. Ptasznik ten nie posiada rogu na tarczce grzbietowej. Przed linieniem pająki stają się brązowe. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 25/25/25 cm. Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy z dość dużą domieszką piasku. Ceratogyrus meridionalis wytwarza spore ilości sieci, dlatego dodatkowe wyposażenie terrarium nie jest konieczne, ale oczywiście można tam włożyć korzeń czy kawałek kory. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C, z nocnymi spadkami do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. Poza tym są sporo mniejsze od samic.

Młodym pająkom podajemy małe owady i ich larwy (np. much czy mącznika młynarka), starsze osobniki chętnie polują na świerszcze, karaczany, pasikoniki oraz szarańczę.

Jest to pająk nadpobudliwy i często przybiera pozycję grożącą. Nie nadaje się dla początkujących terrarystów. Jego jad może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.giantspiders.com;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu