Artykuł w kategoriach: Avicularia, Ptaszniki – Opisy

Avicularia minatrix


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

Avicularia minatrix – ptasznik

Na wolności występuje w Wenezueli. Jako gatunek został sklasyfikowany w 1903 roku przez Pocock’a. W naturze zamieszkuje wyższe krzewy oraz rośliny z rodzaju Bromelia.


Gatunek ten ma liczne grono zwolenników, ceniących go przede wszystkim za ciekawe ubarwienie

Nadaje się na pierwszego pająka nadrzewnego, jednak nie jest dobrym wyborem dla osób które będą podchodziły do próby rozmnożenia, bez doświadczenia na innych gatunkach. 

Warunki hodowli
Wilgotność 75-85%
Temperatura w dzień: 25-29°C
Temperatura w nocy: 23-25°C
Terrarium min. 10/10/20 cm
(dł./szer./wys.)

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Venezuelan redstripe

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki (Araneae)
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Aviculariinae
Rodzaj: Avicularia
Gatunek: Avicularia minatrix (Pocock, 1903)

 

Wygląd

Bardzo charakterystyczny gatunek. Wzór ubarwienia nie zmienia się w zasadzie przez całe życie pająka, delikatnie wahają się tylko kolory. Młode osobniki mają około 8 milimetrów długości ciała i są koloru jasnobeżowego, na odwłoku występuje czarno – czerwony wzór. Dorosłe samice beżowo – różowe, z mocnym czerwono – czarnym wzorem na odwłoku. U dorosłych samców ciemna plama na odwłoku większa niż u samic, charakterystyczna dla większości przedstawicieli rodzaju Iridopelma.

Jest to najmniejszy z obecnie występujących w hodowli gatunków z rodzaju Avicularia, dorosłe samice bardzo rzadko przekraczają 4,5 cm długości ciała, samce zwykle poniżej 3 cm długości ciała.

Zachowanie

Gatunek ten nigdy nie przejawia agresji, w razie zagrożenia ratuje się ucieczką, należy do bardzo „płochliwych” i ostrożnych ptaszników. Jad słaby.

Długość życia

Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, chociaż niektóre źródła podają że dłużej, samce minimum pół roku po ostatniej wylince, choć w dobrych warunkach żyją znacznie dłużej.

Żywienie

Młode Avicularia minatrix karmimy niewielkim, aktywnie poruszającym się pokarmem np. karaczanami szarymi, tureckimi wylęgiem świerszcza. Starsze chętnie jedzą wszelkiego typu karaczany, można urozmaicić dietę drewnojadami, lub dużymi mącznikami. Dbamy o regularnie usuwanie resztek pokarmu


Terrarium

Młode utrzymujemy w pojemnikach wyższych niż szerszych, dobranych do wielkości malucha. Dorosłe osobniki wymagają terrarium o minimalnych wymiarach 10x10x20cm. W środku umieszczamy sztuczne, lub naturalne,ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie. Dbamy o dobrą wentylację terrarium zapobiegającą tworzeniu się pleśni. 

Temperatura

Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25-29°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 75-85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium, Avicularie bardzo chętnie pobierają z nich wodę.

Rozmnażanie

Avicularia minatrix jest dość trudnym w rozmnażaniu pająkiem. Nie ma co prawda problemu z dobieraniem par do rozrodu i zachowaniem czystości gatunkowej, jednak wiele prób dopuszczania kończy się przyśpieszonym linieniem samic.

Prawdopodobnie w naturze istotną rolę w procesie rozmnażania tego pająka odgrywa nie do końca poznany przez hodowców czynnik środowiskowy. 

Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, przy minimum 3 cm długości ciała, nie zaleca się jednak dopuszczania przed osiągnięciem przez samicę pełnych 3,5 cm długości ciała. Trwa to zwykle około 2 lat. Samce dojrzewają zwykle po około 9-10 wylince, co zajmuje im 1,5-2 lata. Samce posiadają haki na przednich odnóżach, którymi podnoszą samice podczas kopulacji. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1 do 4 miesięcy po kopulacji. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II) Samica składa niewiele bo tylko 30-70 jaj. 

 


Opracowanie i źródła informacji

KATARZYNA PAŚ „PASIA” 
opracowano na podstawie własnych doświadczeń

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Avicularia minatrix – raport rozmnożeniowy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu