Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma paloma


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Aphonopelma paloma – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1993 roku przez Prentice’a. Na wolności występuje w USA (Arizona). Inna nazwa to Apachepelma paloma. W naturze zamieszkuje tereny półpustynne, porośnięte skąpą roślinnością.


Jest to najmniejszy ptasznik z rodzaju Aphonopelma. Samice dorastają do 1,5-2 cm ciała, samce do 1-1,5 cm ciała.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest bardzo ciemny szary. Na odwłoku występuje plama, o ton ciemniejsza od reszty ciała. Tuż po linieniu ptaszniki są czarne. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Nie wymaga dużego terrarium – dla dorosłego osobnika będzie odpowiednie takie o wymiarach 10/10/10 cm. Na podłoże doskonale nadaje się torf lub substrat kokosowy. Jako kryjówkę można zastosować kawałek kory, korzenia lub płaski kamień. W terrarium można posadzić niewymagające rośliny i kaktusy bez kolców. Wymaga temperatury w granicach 28-35°C, z nocnymi spadkami do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki.

Dorosłym osobnikom podajemy średniej wielkości świerszcze i karaczany. Osobniki młode chętnie polują na muszki owocowe i małe larwy owadów (np. much czy mącznika młynarka).

Gatunek ten bardzo rzadko występuje w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H.J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu