Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma mooreae


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Aphonopelma mooreae – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1995 roku przez Smith’a. Na wolności występuje w Meksyku. Inna nazwa to Aphonopelma moorei. Angielska nazwa tego ptasznika to Sonoran Copper Head Tarantula. W naturze wytrzymuje dość duże wahania temperatur – od 40°C w dzień, do 10-12°C w nocy i do 0°C zimą.


Dorasta do 4,5 cm ciała.

Jest to bardzo ładnie ubarwiony pająk, z pokroju ciała i barwy podobny do Chromatopelma cyaneopubescens. Tarczka grzbietowa i odnóża są niebieskie, odwłok ciemny, porośnięty gęstymi, pomarańczowymi włoskami. Niektóre osobniki są czarne, z czerwonymi włoskami na odwłoku. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

W terrarium powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. Wymaga temperatury w granicach 28-35°C, z nocnymi spadkami do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-70%.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki.

Dorosłym osobnikom podajemy świerszcze i średniej wielkości karaczany. Osobniki młode chętnie polują na małe larwy owadów (np. much czy mącznika młynarka).

Gatunek rzadko występuje w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H.J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu