Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma hentzi


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Aphonopelma hentzi – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1852 roku przez Girard’a. Na wolności występuje w USA (Arizona, Kansas, Luizjana, Oklahoma, Teksas). Inne nazwy to Mygale hentzii, Eurypelma hentzi i Dugesiella hentzi. Angielskie nazwy tego ptasznika to Texas Brown Tarantula i Oklahoma Brown Tarantula.


Samica dorasta do 6-7 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami mierzy 12-15 cm. Samce są mniejsze – rosną do 3,5-4,5 cm ciała. Samice dożywają 20 lat.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest brąz. Aphonopelma hentzi występuje w dwóch odmianach barwnych – podstawowej (common form) i ciemnej (dark form). Tarczka grzbietowa czerwono-brązowa, kończyny ciemniejsze. Odwłok porośnięty jest rzadkimi perłowymi lub pomarańczowawymi włoskami. Samce są ubarwione podobnie. Przy formie ciemnej tarczka grzbietowa jest ciemniejsza, a ciało czarne. Młode są różowe z ciemną plamką na odwłoku, starsze (około 4-5 wyl.) ciemnieją i stają się szare (ale plamka na odwłoku pozostaje).

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 25/25/25 cm. W terrarium powinna znaleźć się 10 cm warstwa podłoża (torfu lub substratu kokosowego), ponieważ Aphonopelma hentzi z zapałem kopie w podłożu. Jako kryjówkę można zastosować kawałek kory lub korzeń. Wymaga temperatury 28-3°C(nocą może spadać do 22 °C), a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 65-70%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na najdłuższej parze odnóży krocznych dobrze widoczne haczyki. Jest sporo mniejszy od samicy. W kokonie bywa 500-1000 jajeczek, z których po 7-9 tygodniach wychodzą pajączki. Rozwój do dorosłości jest długi i trwa kilka lat. Młode rosną powoli.

Dorosłym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę. Młode karmimy mniejszymi owadami i ich larwami (np. much czy mącznika młynarka).

Ukąszenie Aphonopelma hentzi kończy się najczęściej lokalnym obrzękiem i lekkim bólem.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie1.htm;
http://www.desertmuseum.org/books/nhsd_tarantula.html;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu